Słowniczek – terminologia związana z waporyzacją

IMG_7482Waporyzacja, jak wszystko inne, ma swój zbiór specyficznego słownictwa. Poniżej wybrane pojęcia, których używam na swojej stronie – zapoznaj się z nimi zanim rozpoczniesz lekturę mojej strony.

ABV – skrót od  Already Been Vaped. Odnosi się do ziół, które były już użyte w procesie waporyzacji – choć jest ona bardzo efektywna, jeśli chodzi o ekstraktację substancji aktywnych, to „zużyte” zioła wciąż zawierają ich całkiem sporo. Można to wykorzystać np. wykorzystując ABV do wypieków lub innych produktów spożywczych.

Bubbler – czyli niewielki filtr do wodny. Zapewnia on chłodzenie i nawilżanie pary, dzięki czemu jest ona delikatniejsza dla dróg oddechowych.

Burn-off czyli przepalenie nowego urządzenia. Polega na włączeniu urządzenia bez nabijania jego komory, ustawieniu temperatury na najwyższą możliwą i pozwoleniu urządzeniu grzać w ten sposób przez kilka minut. Przepalenie jest zalecane w przypadku każdego nowego vaporizera – pozwala ono pozbyć się resztek pozostałości po procesie maszynowej produkcji urządzenia (takich jak oleje czy smary). W większości przypadków kilka minut wystarczy i można rozpocząć korzystanie ze swojego nowego vaporizera.

Dabbing – czyli waporyzacja koncentratów. Do dabbingu używa się szeregu różnych typów waporyzatorów do koncentratów – więcej o nich możesz przeczytać tutaj.

E-nail – stacjonarny waporyzator do koncentratów, w którym nail (patrz niżej) nie jest ogrzewany palnikiem butanowym, a elektryczną grzałką. Takie rozwiązanie zapewnia kontrolę i stabilność temperatury, co w przypadku dabbingu jest bardzo ważne. E-nail jest montowany na specjalnej fajce wodnej (dab rig), dzięki czemu para jest filtrowana przez wodę. Największa wada tego typu urządzeń to brak mobilności.

GonG – czyli połączenie Glass-on-Glass. Oznacza ono połączenie dwóch elementów szklanych w sposób szczelny, umożliwiający inhalację. Przykładem połączenia GonG jest połączenie cybucha z fajką wodną. Mamy do czynienia ze złączami typu męskiego (wypukłe) oraz żeńskiego (wklęsłe), zaś najpopularniejsze średnice tego typu złącz to 14 mm i 18 mm.

Grinder – czyli młynek. Jeśli waporyzujesz, to wiesz zapewne, że odpowiednie zmielenie Twoich ziół ma kluczowe znaczenie dla osiąganych efektów – waporyzacja jest o wiele bardziej skuteczna, jeśli Twoje zioła są odpowiednio zmielone. Więcej o mieleniu suszu przeczytasz tutaj i na stronach VapeFully poświęconych grinderom do ziół. 

Grind – stopień zmielenia suszu. W większości przypadków najlepszy będzie bardzo drobny grind, w niektórych przypadkach wystarczy średni, czyli taki, jak uzyskamy przy pomocy standardowego grindera. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Hybryda – to waporyzator łączący ogrzewanie kondukcyjne oraz konwekcyjne (na czym polegają te dwa typy ogrzewania przeczytasz poniżej). Pozwala to na połączenie najlepszych cech kondukcji i konwekcji. Najlepszym waporyzatorem hybrydowym jest Mighty Vaporizer.

ISO/IPA – alkohol izopropylowy, najlepszy przyjaciel czyszczenia Twojego vaporizera. Więcej o czyszczeniu przeczytasz tutaj.

Koncentraty – koncentraty substancji aktywnych zawartych w roślinach, uzyskiwane na drodze ekstraktacji przy pomocy CO2 lub rozpuszczalników, takich jak butan i gliceryna. Stosowanie koncentratów umożliwia uzyskanie takiego samego efektu medycznego przy pomocy znacznie mniejszej ilości substancji – wystarczą 1-2 wdechy, zamiast kilkunastu w przypadku używania ziół w tradycyjnej formie. Istnieją też koncentraty produkowane bez użycia rozpuszczalników, jak na przykład rosin.

Kondukcja – rozgrzewanie materiału poprzez jego bezpośredni kontakt z rozgrzaną powierzchnią. Zaletą tej metody jest szybsza produkcja vaporu niż w przypadku ogrzewania materiału konwekcyjnie, do wad zaliczyć można nieco gorszy smak i nieco mniejszą wydajność niż w przypadku konwekcji. Nie zmienia to faktu, że istnieją naprawdę świetne vaporizery opierające się wyłącznie na kondukcji. Jest to najczęściej stosowany typ ogrzewania materiału w urządzeniach przenośnych, a także w niektórych tańszych modelach urządzeń stacjonarnych.

Konwekcja – rozgrzewanie materiału przy pomocy strumienia gorącego powietrza, dzięki czemu uwalniany jest vapor. Konwekcyjne są praktycznie wszystkie modele nowoczesnych vaporizerów stacjonarnych oraz nieliczne vaporizery przenośne. Taki rodzaj ogrzewania materiału skutkuje lepszą ekstraktacją substancji aktywnych oraz lepszym smakiem pary.

Komin (carb cap) – narzędzie służące do przykrycia nail’a (patrz niżej) w trakcie waporyzacji koncentratów. Komin pełni w dabbingu fukcję „sprzęgła” – jego nałożenie na nail ogranicza dopływ powietrza i powoduje bardzo intensywne parowanie koncentratu.

Nail (gwóźdź) – małe wklęsłe naczynie, z którego po rozgrzaniu odparowuje się koncentraty – nail jest absolutnie niezbędny w przypadku dabbingu, czyli waporyzacji koncetratów. Istnieją nail’e z tytanu (najczęściej), ceramiki oraz kwarcu. Ogrzewanie najczęściej odbywa się przy pomocy dużej mocy palnika butanowego lub elektrycznej grzałki (wówczas mówimy o e-nail’u).

Przenośny e-nail (portable e-nail) – przenośny odpowiednik e-nail’a (patrz wyżej). Jest to przenośny waporyzator do koncentratów, zasilany baterią. Umożliwia odparowanie koncentratu z nail’a i wdychanie powstałej w ten sposób pary przez filtr wodny. To bardzo wygodne rozwiązanie – pozwala brać daby gdzie tylko masz na to ochotę. W praktyce jednak tego typu urządzenia mają sporo ograniczeń.

„Robot fart”– dosłownie „pierd robota”; pojęcie używane w języku angielskim dla określenia zapachu oparu generowanego przez vaporizery z najniższej półki cenowej, jak Titan czy G-Pen. Na bukiet pierdu robota składa się zapach topionego plastiku i nadmiernie rozgrzanej elektroniki. Nie trzeba być ekspertem z dziedziny medycyny, aby domyślić się, że wdychanie takiego „cuda” może wywołać ogromne spustoszenie w drogach oddechowych.

Vape pen – mały i dyskretny vaporizer przenośny do koncentratów – tego typu urządzenia nie działają z suszem. Vape pens wyglądają jak proste e-papierosy (kształt długopisu) i w kilka sekund dostarczają mocnej pary. Pomimo ogromnej wygody i dyskrecji użytkowania, większość tego typu urządzeń jest stosunkowo mało trwała.

Vapor – to para, która wydziela się z Twoich ziół na skutek ich podgrzewania. Vapor w większości składa się z miniaturowych cząsteczek substancji aktywnych, jednocześnie nie zawiera w sobie substancji smolistych, rakotwórczych toksyn czy tlenku węgla, które są obecne w klasycznym dymie. Temperatura vaporu jest też znacznie niższa niż dymu, dzięki czemu praktycznie wcale nie podrażnia on dróg oddechowych.

Vaporizer/waporyzator/parownik – urządzenie służące do waporyzacji, umożliwiające ekstraktację substancji aktywnych z Twoich ziół, jednocześnie nie doprowadzając do ich zapłonu. Istnieje wiele rodzajów i modeli vaporizerów, różniących się miedzy sobą pod wieloma względami.

Waporyzacja – proces, w wyniku którego na skutek działania odpowiedniej temperatury z Twoich ziół zostają odparowane substancje aktywne. Dzięki kontroli temperatury nie dochodzi natomiast do zapłonu i spalania Twoich ziół. Dzięki temu użytkownik wdycha obojętny dla jego zdrowia vapor, zawierający jedynie korzystne dla zdrowia substancje aktywne, nie zawierający zaś substancji smolistych czy toksycznych pobocznych produktów procesu spalania.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."