710, czyli waporyzacja koncentratów – Wszystko co musisz wiedzieć!

W swoim filmie tłumaczę, czym są koncentraty, czym różnią się od suszu i dlaczego coraz częściej to właśnie po nie sięgają użytkownicy konopi. Pokazuję różne postaci koncentratów CBD, które dostępne są w legalnej sprzedaży w Polsce. Prezentuję też po kolei wszystkie najpopularniejsze metody waporyzacji ekstraktów, również te z wykorzystaniem waporyzatorów przeznaczonych do suszu.

Czym jest koncentrat?

Koncentraty to wyekstrahowane z kwiatów kannabinoidy, oczyszczone z tzw. materii roślinnej.  Jak na razie w Polsce w otwartej sprzedaży mamy dostępne wyłącznie koncentraty CBD i o takich też będę mówił w tym artykule. Najczęściej są one robione na bazie izolatu, więc nie ma w nich śladowych ilości THC. Wyglądem bywają żółto złotymi kryształami, niekiedy też mają konsystencję miodu, mogą mieć dodatek terpenów, które zostały wyekstraktowane z roślin konopi lub owoców.

Jak widzicie koncentraty występują w wielu formach, ale ich cechą wspólną są o wiele mocniej skoncentrowane substancje aktywne niż w zwykłym suszu – stężenie kannabinoidów jest wyższe, więc i działanie jest wyższe oraz intensywniejsze niż podczas waporyzacji suszu.

Jak waporyzować koncentraty?

Waporyzować koncentraty możemy na wiele sposobów, nie potrzeba wcale dedykowanych waporyzatorów, choć w większości przypadków są one wskazane, jeśli oczekujecie najlepszej wydajności.

Korzystając z waporyzatorów do suszu możemy stosować tak zwaną metodę „na kanapkę” – na dno komory sypiemy małą ilość suszu, nakładamy na niego koncentrat w małych ilościach, najlepiej drobinkę przypominającą pół ziarnka ryżu, i przykrywamy kolejną warstwą suszu. Takim sposobem koncentrat nie będzie wyciekał, co mogłoby uszkodzić urządzenie, zamiast tego wsiąknie w susz i z niego będzie odparowywać. Metodę możecie wykonać na dwa sposoby – albo używacie zakresu temperatur, które najlepiej działają z suszem, ale są mało efektywne dla koncentratu, albo korzystacie z bardziej optymalnych dla ekstraktu temperatur, ale ryzykujecie tym, że susz odparuje się w pierwszych sekundach inhalacji i całość utraci smak.

Dla tych, którzy nie chcą kombinować są oczywiście modele oferujące w zestawie adaptery dedykowane koncentratom, choć bardzo często zakres temperatury takich waporyzatorów sięga do 220-230°C. Mamy też do wyboru DynaVap’y, które można rozbudować o świetne rozwiązanie czyli DynaCoil – specjalną wkładkę do zamontowania wewnątrz komory. Dzięki niej, podczas nagrzewania nasz koncentrat będzie równomiernie się topił i rozprowadzał po nakładce, w efekcie otrzymujemy wysokiej wydajności ekstrakcję oraz wyjątkowo czysty, wręcz idealny smak.

Typy waporyzatorów używanych do koncentratów

VapePen – Waporyzator, który wyglądem podobny jest do pierwszych e-papierosów. Jego zakres temperatury sięga zwykle koło 300°C, wskutek czego koncentrat jest bardziej efektywnie odparowywany niż w modelu do suszu, dodatkowo vape pen jest bardzo mały i dyskretny.

E-Nail – Naile to tytanowe bądź kwarcowe waporyzatory do koncentratów montowane na bonga. Obecnie tradycyjne, opalane palnikiem naile poszły już raczej w odstawkę, w użyciu są głównie tzw. quartz bangery (więcej o nich poniżej), można jednak zakupić również przenośne modele e-naile na baterie. Rzadko można już spotkać tradycyjne naile tytanowe, ponieważ tytan rozgrzany do wyższych temperatur potrafi produkować szkodliwe substancje. Z kolei elektroniczne przenośne e-naile to drogi sprzęt, ale warty uwagi, jeśli skupiacie się głównie na koncentratach.

Quartz banger – to kwarcowy nail, opalany naprawdę sporym palnikiem, którego płomień osiąga do 1300°C. Temperaturę grzania warto kontrolować za pomocą termometru laserowego, by mieć gwarancję, że quartz banger osiągnie określoną temperaturę, w mojej ocenie najlepiej około 260°C. Poza palnikiem i termometrem, do korzystania potrzebujemy również dabbera, bądź wkładki, by móc zaaplikować koncentrat. Potrzebne będzie też odpowiednie bongo, na które możemy nałożyć nasz quartz banger. Wymaga to od nas dużej ilości akcesoriów, przez co korzystać możemy z niego głównie stacjonarnie, ale dostarcza nam najwięcej pary, najlepszą wydajność i najwyraźniejszy smak koncentratu.



Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."