Na skutek kondensacji pary, każdy waporyzator raz na jakiś czas wymaga czyszczenia. W internecie widziałem relacje świadczące o tym, że ludzie w Polsce kompletnie nie mają pojęcia, jak wyczyścić waporyzator i polecają rożne naprawdę dziwne sposoby, typu woda z mydłem. Nie tędy droga. Waporyzator należy czyścić przy pomocy alkoholu izopropylowego (ISO). Poniżej kilka ogólnych wskazówek, mających zastosowanie do każdego modelu urządzenia.
- Każdy sprzęt ma swoją specyfikę – jedno urządzenie będzie wymagało czyszczenia po każdym użyciu, inne raz na kilka tygodni. Jedno jest pewne – czyszczenia waporyzatora nie należy zaniedbywać. Brudny i zaklejony osadami waporyzator nie będzie sprawiał dobrego wrażenia, najprawdopodobniej nie będzie też prawidłowo działał, zaś para nie będzie miała prawidłowego smaku. Regularne czyszczenie jest więc bardzo ważne.
- Na rynku są dostępne specjalne płyny do czyszczenia waporyzatorów, jednak najczęściej jest to zwykły alkohol izopropylowy (ISO), tyle, że kilka razy droższy bo sprzedawany jako specjalistyczny produkt. Zamiast wydawać pieniądze na takie płyny polecam kupić dużą butelkę 99% ISO – litr kosztuje około 25 zł, dostać go można niektórych w sklepach z elektroniką, jest też dostępny na popularnym portalu aukcyjnym. Taka butelka wystarczy na bardzo długo, bowiem do czyszczenia zazwyczaj zużywa się jedynie kilka-kilkanaście mililitrów. Możesz też oczywiście używać ISO o niższym stężeniu, ale daje to gorsze efekty – alkohol o wyższym stężeniu szybciej odparowuje. Najkorzystniej wypada VapeCleaner – przystępny cenowo i skuteczny w czyszczeniu.
- Technika czyszczenia różni się oczywiście w zależności od modelu urządzenia, w większości urządzeń jednak najważniejsze jest wyczyszczenie komory grzewczej i całej drogi, jaką vapor przebywa od komory do ustnika. Zamocz patyczek higieniczny w ISO, delikatnie osusz nadmiar cieczy papierowym ręcznikiem i zacznij pocierać wymagające tego miejsca. Już po chwili zabrudzenia powinny zacząć schodzić, co można łatwo sprawdzić kontrolując kolor patyczka. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie sitka, filtry i ustnik – to one mają największą tendencję do zaklejania się.
- UWAGA! Czyszczenie przy pomocy ISO wykonuj zawsze w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, najlepiej zaś na zewnątrz, jeśli masz taką możliwość – w ogrodzie, na balkonie itd. Co jeszcze ważniejsze, trzymaj się z dala od wszelkich źródeł ognia – alkohol izopropylowy jest skrajnie łatwopalny i bardzo lotny. Zachowanie odpowiedniego BHP jest więc ważne.
- Po zakończeniu czyszczenia zostaw waporyzator na jakiś czas (~kilka godzin), aby resztki alkoholu wyparowały, następnie wykonaj burn-off na najwyższej temperaturze, aby pozbyć się wszystkich jego pozostałości.
- Unikaj czyszczenia przy pomocy ISO wszelkich elementów drewnianych (możesz je w ten sposób bezpowrotnie uszkodzić), bez obaw za to możesz stosować go na elementy metalowe, szklane oraz większość elementów plastikowych. Zachowaj ostrożność jeśli chodzi o czyszczenie silikonowych węży inhalacyjnych – ich kontakt z alkoholem powinien być ograniczony do minimum.
- Jeśli chodzi o odmaczanie elementów w ISO przez dłuższy czas (kilka godzin), to bez problemu można w ten sposób potraktować wszystkie elementy metalowe i szklane. Co do elementów plastikowych i silikonowych nie ma zasady – zależy to od rodzaju użytego tworzywa. Np. silikonowy ustnik PAX 2 można bez problemu odmoczyć, z kolei inny rodzaj silikonu może się uszkodzić. Dla pewności polecam więc elementy plastikowe/silikonowe (zamiast odmaczać) raczej czyścić wacikami/patyczkami kosmetycznymi nasączonymi ISO.
- Po zakończonym czyszczeniu upewnij się, że butelka z ISO jest mocno zakręcona, przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt domowych.
To garść ogólnych porad, mających zastosowanie do każdego modelu waporyzatora. Jeśli masz pytania dotyczące tego, jak wyczyścić jakiś konkretny model – napisz do mnie, najprawdopodobniej będę w stanie pomóc.
Ja swój VapCap M czyszczę AMOLEM 😀 Po czyszczeniu nie muszę długo czekać na odparowanie alkoholu a dwie pierwsze sesje okraszone są chłodnym, aromatycznym, mentolowym aromatem 😉
Ciekawe, tego sposobu nie próbowałem. Ja ostatnio po prostu przepycham suchy patyczek kosmetyczny przez M i jestem w stanie w ten sposób usunąć większość osadu. Dzięki za podzielenie się swoim patentem! Pozdrawiam!
Witam Jak mam czyscic ustnik of fenix mini??
Cześć,
najlepiej jest przecierać ustnik patyczkiem higienicznym nasączonym w alkoholu izopropylowym, do skutku a następnie wypłukać ustnik w gorącej wodzie.
Pozdrawiam serdecznie,
VapoManiak
Ja czyszczę swojego VapCapa M benzyną ekstrakcyjną (lakową) używając patyczków i płatków higienicznych. Zsuwane uszczelki silikonowe (te dwie czarne), szczególnie tą mającą kontakt z ustami, myję płynem do mycia naczyń i dobrze płuczę.
Przez montażem urządzenia smaruję wszystkie uszczelki delikatnie tłuszczem (sztyft) do uszczelek silikonowych – wcieram w palce niewielką ilość i wmasowuję w uszczelki. Przez to lepiej się składa wszystkie elementy.
Z tymi uszczelkami to całkiem ciekawe. Nie wiedziałem, że tak to może działać. Za to zdecydowanie polecam zmienić benzynę na alkohol izopropylowy 99%.
Pozdrawiam
Po użyciu alkoholu izo, przechodzę na niego, już przeszedłem :-). Bez porównania lepsze i szybsze czyszczenie niż benzyną ekstrakcyjną.
Sztyft do uszczelek silikonowych jest ze składników naturalnych (jak informują na etykiecie), produkcji niemieckiej. Jak nie stosowałem tego tłuszczu, to miałem po czyszczeniu vapa problemy z wsunięciem tej środkowej cienkiej rurki. Przesuwała się środkowa, wewnętrzna uszczelka.
a co sądzicie o czyszczeniu vapcapa zwykłym spirytusem spożywczym? pomijam kwestie ekonomiczne i 'moralne’ 😉
Cześć,
ogólnie alkohol izopropylowy 99% (ISO, IPA) jest polecany ze względu na łatwą możliwość odparowania i skuteczne rozpuszczanie tłustych pozostałości kondensatu. Ewentualnie możemy stosować dedykowane płyny do czyszczenia. Eksperymentowanie w tych kwestiach czasem kończy się tym że waporyzator śmierdzi i ciężko się pozbyć tego zapachu. Nie stosowałem spiritusu spożywczego więc nie potrafię się wypowiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie,
VapoManiak
Czym czyścić cap w vapcap’ach? Rozumiem że nie można w ISO. W takim razie czym?
Cześć. Capa można czyścić tylko na sucho, np. chusteczką higieniczną. Natomiast on praktycznie się nie brudzi i ja swojego nie czyszczę nigdy. Chyba, że używasz zwykłej zapalniczki – ona zostawia na capie sądzę. Ale taki typ zapalniczki odradzam 😉
Tuż za komorą w arizer solo 2 po kilku użyciach, zbiera się taki ciemno brązowy oleisty osad. Czy nadaje się do „ponownego” użycia podobnie tak jak ABV? Można go zbierać za pomocą oczyszczonych włókien konopi zanurzonych w ISO lub bezpośrednio z podgrzanej rurki.
Dobrze kombinujesz, ale nie mogę Ci niestety bez ryzyka odpowiedzieć wprost. Poszperaj na reddit. Tam sporo gadają o tym co zrobić z ustnikami do Solo 2 😉
Pozdrawiam,
VapoManiak
Witam, a jeśli chodzi o czyszczenie górnej części waporyzatora x-max starry 3.0 (nie licząc tych silikonowych elementów i sitek) to jak to sie odbywa? Wystarczy przetrzeć wnętrze wacikiem/patyczkiem z ISO czy może włożyć cały element do ISO?
Hej,
jak zdejmiesz uszczelkę i odepniesz ustnik (uważając na przeźroczystą uszczelkę), to ustnik, blaszkę i filtr możesz zanurzyć w ISO na kilkanaście minut.
Pamiętaj, żeby je potem porządnie spłukać ciepła wodą. Wnętrze komory przetrzyj patyczkiem higienicznym lekko nasączonym ISO a po wszystkim złóż ustnik i przepal waporyzator z pustą komorą na maksymalnym ustawieniu temperatury przez 10-15 minut.
Pozdrawiam
VapoManiak
Czemu nie można czyścić capa ISO?
W ten sposób można uszkodzić działanie Cap’a – na jakiej zasadzie, nie wiem. Tak doradza producent i tego bym się trzymał.
Pozdrawiam,
VapoManiak
czym wyczyścić przypalone resztki ziół w komorze grzewczej solo 2 ?
mam założone sitko w ustniku a czy mogę takie drugie dać po włożeniu ziół żeby nie wypadały ?
Hej,
poczekaj aż komora wystygnie i przetrzyj ją wyciorem/szczoteczką na sucho. Możesz używać sitek, ale jeśli mielisz na średnią konsystencję to nie musisz. Możesz też dawać je na spód komory, albo zaraz przed wlotem do ustnika, albo tu i tu. Lepiej jednak nie mielić zbyt drobno i nie używać sitek.
Pozdrawiam
VapoManiak
Witam, ziomek mnie podkusił żebym w swoim Fenixie Mini spróbował inhalacji bho metodą na kanapkę czyli susz/olej/susz…
wszystko spoko tylko komora grzewcza, w górnej części, od tamtej pory jest czarno brązowa i nawet ISO nic nie działa!!
Vapomaniaku ratuuj!! bo nie chce zniszczyć sobie wapka, chyba że za późno…?
Nie pozostaje nic innego jak cierpliwe ścieranie patyczkiem nasączonym ISO. Możesz też nagrzać waporyzator, chwilę odczekać, wyłączyć i gdy się schłodzi ale będzie troszkę ciepły przecieraj patyczkiem nasączonym ISO. Gdy się uda pamiętaj, że po takim czyszczeniu trzeba przepalić waporyzator.
Pozdrawiam
VapoManiak
Witam,
jak powinien wyglądać pełny proces czyszczenia Fenixa Mini? Oraz jak często należy go wykonywać?
Hej, dzięki za komentarz. Komorę przecierasz patyczkiem higienicznym nasączonym ISO (alkohol izopropylowy), podobnie postępujesz z ustnikiem (chodzi o część szklaną w środku – czarne, plastikowe elementy mogą wyblaknąć od kontaktu z ISO). Ustnik po przeczyszczeniu trzeba spłukać gorącą wodą. Wysusz porządnie ustnik. Komorę trzeba przepalić, tak jak przed pierwszym użyciem. Czyli ustawiasz temperaturę na 220°C z pustą komorą i czekasz aż Fenix Mini się wyłączy – powtórz przepalanie parę razy, tak by zapach z komory był neutralny.
Obudowę z zewnątrz możesz przetrzeć wilgotną ściereczką.
hej, mam dwa małe pytania, 1.) co ile sesji pasuje wyczyścić vapcap m 2020, tak zeby w miarę „w czystości” przyjmować kolejne dawki suszu :D? 2.) jaka powinna być optymalna konsystencja suszu? bardzo pokruszony, a może wcale, w topie? 3.) czy mocno nabijać susz, średnio, czy wręcz przeciwnie bardzo luźno?
Napisz do mnie na [email protected]
Postaram się pomóc 🙂
Witam. Mam pytanie o spokrewnionej tematyce; czy możliwe żew przypadku Arizera Extreme i innych stacjonarnych wapo z wężem, część substancji aktywnych z ziół osadza się wewnątrz silikonowego węża, przez co inhalacje są mniej efektywne?
Tak, trochę tak jest. To też zależy od pomieszczenia w którym jest używany waporyzator. Im niższa temperatura w pomieszceniu tym efekt kondensacji pary może być wyraźniejszy (efekt różnicy temperatur). W temperaturze pokojowej nie są to jednak wielkie straty wydajności 🙂
Pozdrawiam
VapoManiak
Hej czy wycior mozna wyczyścić ISO czy trzeba zakupić nowy po jakimś czasie i na jak długo starcza wycior przy codziennym użytkowaniu? Z góry dzieki.
Jeśli chodzi o taki „klasyczny” plastikowy wycior, który dodawany jest do większości waporyzatorów, to nie polecam go czyścić w ISO, ponieważ może ono go po prostu rozpuścić. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ciepła woda z płynem do naczyń. Pamiętajmy także o dokładnym opłukaniu i wysuszeniu każdego czyszczonego akcesorium! 🙂
Pozdrawiam
VapoManiak
Siemanko,
Mam pytanie na temat dynavonga 21, którego posiadam, a mianowicie o sitko. Zmniejszyłem sobie komorę juz na początku użytkowania i zauważyłem, że sitko jest bardzo miękkie i delikatne. Po mniej więcej 2 miesiącach użytkowania podczas usuwaniu za pomocą capa suszu, sitko sie przekrzywiło tak, że musiałem je ustawic na miejsce. Niestety to nie jest takie proste bo sitko przelatywało przez ten rowek, wpadało głębiej albo przekręcało w poprzek. Nie mogę powiedzieć że ,siedzi’ tam stabilnie.. Miałeś jakies przygody w tym temacie? Ono się ,zużywa’? Z checia się dowiem czy miałeś jakieś z tym przygody i czy masz jakieś metody:)
Pozdrawiam!
Kto nigdy nie uszkodził sitka, niech pierwszy rzuci kamieniem! 🙂 Jedyna opcja wymienić na nowe. Pamiętajmy również, że do wypychania sitka najlepiej używać kondensatora, ponieważ w ten sposób zapobiegniemy jego wygięciu.
Pozdrawiam
VapoManiak
Cześć jakiś pomysł jak wyczyścić xmax starry 3.0? Śmierdzi juz jak przepalona lufka a przy wapowaniu czuć olej na ustach. Niestety ustnik jest tak wąski że nie mam pomysłu jak go wyczyścić… Może do zmywarki wezycić? 😅
Komorę grzewczą przetrzyj patyczkiem kosmetycznym nasączonym alkoholem izopropylowym, a następnie przepal kilkukrotnie. Warto też przeprowadzić kilka sesji przepalania w pozycji do góry nogami – w ten sposób możemy rozpuścić zabrudzenia zbierające się pod komorą.
Ustnik (wymontowany z wieczka) można spokojnie odmoczyć w ISO. Dodatkowo możemy wspomóc się takimi wyciorami: https://vapefully.com/pl/produkt/higher-standards-wyciory-pipe-dreamz-60-szt/ Bez problemu wejdą w każdy wąski zakamarek. 🙂
Pozdrawiam
VapoManiak