Właściwości aromaterapii czy też ziołolecznictwa znane są powszechnie nie od dziś. Wykorzystuje się je w celu łagodzenia poszczególnych dolegliwości. Zioła mogą również wpływać pozytywnie na samopoczucie. W ostatnim czasie to właśnie z tego względu bardzo popularna stała się waporyzacja. Tymianek to zioło, które od lat znajduje zastosowanie w kuchni. Niewiele osób jednak ma świadomość, że posiada on nie tylko unikalny smak, ale również działanie korzystne z perspektywy zdrowia. Jakie konkretnie? Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania dla waporyzacji tymianku?
Waporyzacja tymiankiem – na czym polega?
Waporyzacja polega na podgrzaniu suszu ziołowego bądź konopnego do określonej temperatury. W wyniku tego procesu wytworzona zostaje para, które staje się nośnikiem dla szerokiego spektrum substancji aktywnych pochodzących z danej rośliny. W liściach, łodygach i nasionach w wielu przypadkach znajduje się olejek eteryczny, który bogaty jest w różnego typu składniki czynne – terpeny i flawonoidy. Waporyzacja tymianku stanowi doskonałą alternatywę dla naparów, a także przyjmowania go w postaci przypraw. Dzięki temu trafia on do organizmu przez płuca w drodze inhalacji. Taka metoda przyjmowania sprawia, że przyswaja się znacznie więcej substancji, które nie są wytracane np. w procesie trawienia. Waporyzacja tymianku pozwoli Ci skorzystać z pełni jego właściwości.
Waporyzacja tymiankiem – właściwości i działanie
W zasadzie nie ma drugiego zioła, które tak dobrze wpływa na infekcje dróg oddechowych. Tymianek znajduje zastosowanie przy bólu gardła, a także zapaleniach śluzówki. Waporyzacja z kolei daje takie samo działanie. Nie będzie wpływać na dyskomfort w trakcie choroby, jednak może prewencyjnie przeciwdziałać rozwojowi bakterii w błonie śluzowej przełyku. Waporyzacja może działać antybakteryjnie, ograniczać uporczywy kaszel, a także ułatwiać odkrztuszanie. Właściwości tymianku nie ograniczają się jednak wyłącznie do dróg oddechowych. Wiele zależy jednak od urządzenia, które wykorzystujesz gdyż do przełyku musi trafiać dobrze nawilżona para, która nie będzie zbyt gorąca – w innym wypadku może dodatkowo drażnić, zamiast pomagać. Tymianek wpływa również na trawienie i działa rozkurczająco. Dzięki temu ogranicza objawy niestrawności oraz bólów żołądka. Regularna waporyzacja tymianku z właściwie dobranym dawkowaniem będzie łagodziła dolegliwości będące efektem nadprodukcji kwasów żołądkowych.
Naturalne działanie tymianku sugeruje, że waporyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych metod suplementacji może wpływać na organizm niczym antybiotyk. Udowodniono, że wspomniane wcześniej olejki eteryczne działają na bakterie w podobny sposób. Substancje pochodzące z tej rośliny wpływają na ponad setkę różnych szczepów bakterii rozwijających się w jamie ustnej, drogach oddechowych bądź moczowych. Tymianek posiada udowodnione działanie przeciwbakteryjne i tworzy środowisko niekorzystne z perspektywy rozwoju drobnoustrojów. Waporyzacja tymianku posiada więc ogromny potencjał, który warto wykorzystać w praktyce. Niektórzy wskazują również na to, że regularna suplementacja to idealny sposób na detoks, a także odchudzanie. Tymianek oczyszcza i posiada właściwości przeciwzapalne.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Waporyzacja tymiankiem – przeciwwskazania
Tymianek ze względu na swoje właściwości rozkurczające, nie jest produktem do waporyzacji dla każdego. Silne przeciwwskazania w tym zakresie dotyczą kobiet w ciąży. Suplementację w takim przypadku należy skonsultować z lekarzem. Ponadto w większych ilościach obecny w olejku eterycznym tymol może negatywnie wpływać na procesy metaboliczne organizmu. Substancja w dużych ilościach jest toksyczna dla człowieka, ale w olejku eterycznym znajduje się jej zaledwie 3,5% wraz z innymi składnikami czynnymi. Zbyt duże dawki mogą stać się przyczyną nudności, a także wymiotów. Przeciwwskazanie dla waporyzacji tymianku stanowią również schorzenia wątroby, przewlekłe choroby nerek czy serca. Nie oznacza to jednak, że tymianek jest niebezpieczny bądź szkodliwy dla zdrowia. Konieczne jest po prostu zachowanie umiaru i nie zaleca się waporyzacji, jeśli jesteś osobą wrażliwą m.in. na tymol.
Waporyzacja tymiankiem – zalecenia i dawkowanie
Wedle zaleceń z wielu opakowań tradycyjnego tymianku do zaparzania, nie powinno się przekraczać 2 g ziela od 3 do 4 razy dziennie. Czyli w pełni bezpieczne pozostaje suplementowanie do 8 g. Waporyzacja jednak powoduje, że do organizmu przedostaje się zdecydowanie większe stężenie substancji z danego produktu. Dawkowanie będzie jednak nieco inne, gdyż w komorze waporyzatora mieści się mniej suszu niż w przypadku standardowej torebki naparu. We wnętrzu waporyzatora umieścisz przykładowo 0,2 g tymianku. Oznacza to, że z pewnością bezpieczne będą 2 lub 3 sesje dziennie. Istotne jest, aby zachować umiar, gdyż każdy organizm jest inny i posiada inną tolerancję na zioła. Jeśli nie masz pewności co do dawki waporyzacji tymianku – zacznij od mniejszych i obserwuj, w jaki sposób na nie reagujesz. W przypadku osób młodszych te wartości mogą być zupełnie inne, więc warto skonsultować chęć waporyzacji tymianku i zastosować się do zaleceń lekarza.
O czym warto pamiętać przy waporyzacji tymianku?
Waporyzatory dostępne na rynku posiadają różne zakresy temperatur. Oznacza to, że nie każdy nadaje się do waporyzowania tymianku, gdyż powinien on być ogrzewany w przedziale od 100 do 150°C. Aby właściwie odparować składniki roślinne z olejku eterycznego, konieczne jest więc odpowiednie urządzenie. Każdy gatunek ziół wymaga indywidualnego przedziału ciepła do inhalacji. Warto wybrać więc waporyzator zapewniający precyzyjną kontrolę z szerokim przedziałem temperatur. Wiele zależy od tego, co planujesz waporyzować. Tymianek może być dla Ciebie tylko początkiem przygody związanej z inhalacją, a wtedy kolejne zioła, takie jak mięta, melisa czy rumianek, wymagać będą zupełnie innych właściwości temperaturowych. Zaczynając od waporyzacji tymianku, zapewnij sobie większą różnorodność w przyszłości. Urządzenie z pełną skalą temperatur to zakup na lata regularnego użytkowania. W przypadku waporyzacji tymianku, a także innych ziół istotnym zaleceniem jest również, aby sprzęt posiadał regulację z dokładnością co do 1 stopnia.