Zioła, jak od dawna wiadomo, mogą korzystnie wpływać na organizm. Od lat były przyjmowane w formie naparów czy też razem z posiłkami. Obecnie coraz częściej są waporyzowane. Melisa to jedno z najpopularniejszych ziół, które pomaga się wyciszyć i zrelaksować nawet po najbardziej stresującym dniu w pracy. Dodatkowo stosowana w tej formie, jako środek ułatwiający zasypianie, nie stanie się przyczyną wybudzenia ze snu w celu nocnej wizyty w toalecie. Waporyzacja melisy posiada szereg cennych właściwości, które mogą wspomagać podstawowe procesy fizjologiczne w ciele człowieka. Na co zwrócić uwagę przyjmując melisę? Jaka jest jej temperatura waporyzacji? Dowiedz się wszystkiego właśnie w tym artykule!
Melisa – jakie ma właściwości?
Charakterystyczny dla liści melisy jest olejek eteryczny, który w trakcie waporyzacji wydziela nie tylko przyjemny zapach, ale bogaty jest również w szerokie spektrum substancji aktywnych. W tym zakresie warto wymienić m.in. cytral i kwas rozmarynowy, które wpływają niezwykle korzystnie na układ nerwowy. To właśnie dzięki nim waporyzacja melisy w opinii wielu stanowi najlepszy sposób na wieczorny relaks. Składniki czynne mogą również powodować rozluźnienie mięśni gładkich jelit, a przez to podobnie do mięty – regulować procesy trawienne. Wskazuje się również na działanie przeciwbakteryjne waporyzacji melisy, a także przyjmowania jej w formie naparu. Podobnie do CBD, melisa działa przeciwzapalnie, a także antyoksydacyjnie dzięki bogactwu terpenów znajdującym się we wspomnianym olejku eterycznym.
Niezwykle ważna jest forma przyjmowania melisy. Waporyzacja będzie wpływać relaksująco na cały organizm. Natomiast suplementowana w formie doustnej lub naparu – zapewni korzyści zauważalne z perspektywy również układu trawiennego. Trzeba więc zdecydować indywidualnie, jakie właściwości są dla Ciebie najbardziej istotne w danym momencie.
Jak działa palenie melisy?
Waporyzacja melisy to jeden z przyjemniejszych sposobów suplementacji. Nie wymaga przyjmowania większej liczby płynów, a także nie jest konieczne połykanie tabletek z ekstraktem ziołowym, który może negatywnie wpływać na wątrobę. Palenie melisy również nie jest wskazane, gdyż w trakcie tego procesu wydzielają się w dymie substancje smoliste o działaniu rakotwórczym. W opinii wielu zadowolonych użytkowników, waporyzacja więc jest zdrowszą alternatywą dla palenia melisy. Wskazuje się, że substancje zawarte w olejku eterycznym obecnym w liściach posiadają działanie:
- relaksujące i ograniczające przez to niepokój, lęki, stres i napięcie nerwowe,
- regulujące pracę serca i tętno,
- ułatwiające zasypianie i pogłębiające sen,
- zmniejszające wzdęcia,
- korzystnie wpływające na trawienie,
- wiele innych.
Warto więc przynajmniej spróbować czy waporyzacja melisy jest dla Ciebie odpowiednia. Wymieniony szereg potencjalnych właściwości może urozmaicić Twój wieczorny rytuał ułatwiający zasypianie, a także wspomóc regenerację organizmu. Wiele osób wykorzystuje działanie ziół, aby nie tylko pogłębić sen, ale również wpłynąć korzystnie na samopoczucie. Nie zapomnij jednak, aby nie palić melisy – zapewnij sobie sprzęt do waporyzacji i następnie wdychaj parę bogatą w substancje aktywne w odpowiedniej temperaturze.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Zalety waporyzacji melisy
Jeśli posiadasz już waporyzator, to dużym atutem jest możliwość inhalacji w praktycznie dowolnym miejscu i momencie. Wystarczy, że napełnisz komorę ziołami, klikniesz przyciski gotowe. Nie trzeba zaparzać melisy, wystarczy kilka wdechów, a działanie jest zauważalne już po kilku chwilach, gdyż przez płuca większość substancji wchłania się i przyswaja niezwykle szybko. Nie warto jednak próbować palenia melisy, gdyż tak jak przy papierosach – jest to niewskazane z perspektywy zdrowia. Kapsułki i różne suplementy metabolizowane są w wątrobie, przez co spowalniają jej pracę. Ponadto niejednokrotnie wskazuje się na to, że suplementy mogą być zanieczyszczone innymi substancjami, które niekoniecznie są bezpieczne dla zdrowia w większych ilościach.
W jakiej temperaturze waporyzować melisę?
Odpowiednia temperatura waporyzacji melisy to 142°C. Inhalacja ziół odbywa się w nieco niższych temperaturach, niż wymagają tego konopie. Wynika to głównie z tego, że terpeny i flawonoidy zawarte w olejku eterycznym szybciej uwalniają się w parze. Właściwa temperatura waporyzacji melisy jest niezwykle istotna ze względu na to, że przy zbyt wysokiej – zioła zaczynają się wysuszać i zwęglać, przez co nie będzie to już inhalacja, a palenie melisy. Aromat tego zioła przypomina nieco zapach cytryny i jest to charakterystyczne dla tzw. kwasu rozmarynowego obecnego w liściach. W zasadzie wystarczy Ci jedna pełna sesja, aby nie tylko nacieszyć się unikalnym smakiem, ale również wyciszyć się i np. ułatwić sobie zasypianie.