Ranking waporyzatorów 2026 – 14 najlepszych waporyzatorów do suszu, które polecam w 2026 roku

Już od ponad dekady testuję waporyzatory a od 8 lat robię to zawodowo. Przez te lata przez moje ręce przeszły setki urządzeń – od budżetowych chińskich zabawek, przez solidne europejskie i amerykańskie konstrukcje, aż po absolutnie topowe modele, przy których cena przestaje robić wrażenie, bo efekty mówią same za siebie. Każdego roku przychodzi ten moment, kiedy siadam i układam w głowie odpowiedź na jedno pytanie: który waporyzator jest najlepszy?

Spis treści:

  1. Jak czytać ten ranking?
  2. MAD Heaters Tempest 2 – najpotężniejszy przenośny waporyzator
  3. Limelight Frolic – najpotężniejszy elektroniczny waporyzator
  4. Tinymight 2 – najlepszy waporyzator on-demand
  5. Tafee Bowle Series 2 – waporyzator oferujący najlepszej jakości parę
  6. Arizer Solo 3 V2 – najlepszy waporyzator do domowego użytku
  7. Arizer Go SRT – najlepszy kompromis między mobilnością a jakością pary
  8. VENTY – najłatwiejszy w obsłudze waporyzator
  9. Vestratto Anvil ThermoCore – najbardziej agresywna ekstrakcja
  10. PAX Flow – najbardziej mobilny waporyzator
  11. HyperDyn – najlepszy waporyzator od DynaVap
  12. POTV LOBO – najlepszy stosunek jakości do ceny
  13. Trippy 2 by High Labs – najlepszy budżetowy waporyzator
  14. Vapman Click – najbardziej oszczędny waporyzator
  15. VapCap M7 / M7XL – niezawodny waporyzator w każdych warunkach
  16. Jaki waporyzator kupić w 2026 roku? Podsumowanie

Najlepszy pod kątem efektów? Tempest 2. Najlepszy całościowo elektroniczny model premium? Zdecydowanie Limelight Frolic. Waporyzator dla początkującego to Trippy 2, dla domowego użytku – Arizer Solo 3 V2, a dla konesera pary – Tafee Bowle Series 2. Ale dobry wybór waporyzatora to zawsze kwestia kontekstu: dla kogo, do czego i za ile – i właśnie o tym jest ten ranking. 

Nie jest to proste zadanie, bo rynek jest dziś bogatszy niż kiedykolwiek. Producenci waporyzatorów elektronicznych ścigają się nie tylko o jak najlepszą ekstrakcję, ale też o design, ergonomię, czas nagrzewania i żywotność baterii czy zaawansowane technologie. Do tego dochodzą waporyzatory butanowe, które przeżywają prawdziwy renesans, a stacjonarny Volcano Hybrid po raz kolejny broni pozycji niedoścignionego króla domowej waporyzacji.

W tym zestawieniu znajdziesz 14 urządzeń, które w mojej ocenie najlepiej reprezentują różne kategorie i style waporyzacji. To nie jest ranking od 1 do 14 – to wybór z każdej kategorii, żebyś niezależnie od swoich potrzeb i budżetu mógł znaleźć sprzęt idealny dla siebie. Każdy waporyzator do suszu z tej listy testowałem osobiście, a moje oceny opieram wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie na specyfikacjach z karty produktu. Na wstępie dodam, że w tym roku postanowiłem skupić się na modelach przenośnych. 


Jak czytać ten ranking?

Zanim przejdziemy do konkretów, kilka słów o metodologii. Każdy waporyzator do suszu oceniam według 9 kryteriów, które opisują sprzęt pod wieloma aspektami: pierwsze wrażenia, łatwość użytkowania, wydajność, dyskrecja, bateria (w przypadku urządzeń przenośnych), wygoda czyszczenia, jakość pary, warunki gwarancji i ostateczny werdykt. W przypadku waporyzatorów butanowych kryterium baterii zastępuję oceną techniki użytkowania.

W rankingu na 2026 rok znalazły się modele z bardzo różnych półek cenowych – od około 350 zł do ponad 2000 zł (w chwili publikacji – kwiecień 2026). Celowo nie ograniczałem się do jednej kategorii, bo wiem z doświadczenia, że pytanie „jaki waporyzator kupić” znaczy zupełnie co innego zależnie od użytkownika. Dlatego każdy opis zaczyna się od jednoznacznego wskazania, dla jakiego użytkownika dany model jest optymalny.

Ten ranking waporyzatorów aktualizuję co roku — wszystkie oceny i rekomendacje pochodzą z testów przeprowadzonych w 2025 i na początku 2026 roku.

Zaczynajmy.


Waporyzator MAD Heaters Tempest 2 – najpotężniejszy przenośny sprzęt

Typ: przenośny, butanowy | Ogrzewanie: konwekcja, on-demand

Tempest 2 to manualny waporyzator konwekcyjny typu ball vape brytyjskiej marki MAD Heaters, wykonanyz tytanu Grade 5, z regulowaną komorą o pojemności 0,1–0,2 g, głowicą z cyrkonowymi kulkami (które można wymieniać na inne rodzaje kulek) i natywną kompatybilnością z filtrami wodnymi 10 mm, 14,5 mm i 18 mm – bez żadnych adapterów.

Kiedy mówię, że Tempest 2 jest najpotężniejszym przenośnym waporyzatorem w tym zestawieniu – mam na myśli dokładnie to. Nie „jeden z najlepszych”, nie „czołówka”. Najlepszy pod kątem czystych efektów waporyzacji. Jeśli to jest Twój priorytet numer jeden, dalsze czytanie jest formalnością.

Ball vape to kategoria, w której moc ekstrakcji zależy od masy termicznej matrycy – im lepsza retencja ciepła, tym intensywniejsza i bardziej równomierna ekstrakcja podczas pojedynczego wdechu. Tempest 2 rozwiązuje to za pomocą kulek z cyrkonu, które nagrzewają się od zewnętrznego źródła ciepła (palnik butanowy lub grzałka indukcyjna) i przekazują ciepło przepływającemu powietrzu z niesamowitą równomiernością. Efekt? Całe nabicie – w praktyce do 0,15 g suszu – zużywasz w jednym cyklu grzewczym.

Para jest intensywna, gęsta i – mimo agresywności procesu – zaskakująco gładka i czysta w smaku. Cyrkon to materiał obojętny, który nie wpływa na profil aromatyczny pary. W połączeniu z dominującym ogrzewaniem konwekcyjnym daje to parę, która jest bliższa jakości Tafee Bowle niż typowych butanowców.

Wyjątkową cechą Tempest 2 na tle konkurencji jest wymienność kulek. W standardowym zestawie znajdziesz kulki cyrkonowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby eksperymentować z kulkami stalowymi, kwarcowymi, rubinowymi czy SiC. Każdy materiał daje inną retencję ciepła, inną szybkość ekstrakcji i nieco inny profil smakowy. Kulki SiC czy rubinowe dają gładszą parę, kwarcowe – szybszą i bardziej agresywną ekstrakcję. To stopień personalizacji, który w przenośnym butanowcu jest rzadkością.

Regulacja komory przez przesuwanie sitka to przemyślane rozwiązanie: trzy ustawienia pojemności (w teorii ok. 0,1 / 0,15 / 0,2 g, w praktyce nieco mniej) pozwalają dopasować nabicie. Airflow regulowany jest niezależnie w głowicy i na korpusie – podwójna regulacja, która realnie wpływa na charakter inhalacji. System sygnalizacji temperatury działa przez wizualny wskaźnik oraz kliknięcia. Pierwsze kilka sesji wymaga kalibracji techniki ogrzewania – po ich opanowaniu Tempest 2 działa z powtarzalnością, której nie spodziewasz się po butanowcu.

Przy podłączeniu do bonga Tempest 2 staje się czymś naprawdę wyjątkowym. Chmurki są tak gęste i intensywne, że dla wielu użytkowników filtr wodny to wymóg konieczny w przypadku tego waporyzatora.

Dla kogo?

Dla doświadczonego użytkownika, który chce pełnej ekstrakcji w jednym cyklu grzewczym, ceni pełną kontrolę nad procesem i nie boi się inwestycji czasu w opanowanie techniki. Absolutna pierwsza liga dla wszystkich, którym zależy na waporyzatorze do bonga. Dla kogoś, kto szuka łatwego, codziennego urządzenia – Trippy 2, PAX Flow czy VENTY będą lepszym wyborem.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Tempest 2 wygrywa z Vestratto Anvil ThermoCore szerszą personalizacją sesji – Anvil odpowiada miedzianym rdzeniem CopperCore i zdecydowanie szybszym nagrzewaniem. Względem HyperDyna Tempest 2 daje szybszą i dokładniej kontrolowaną ekstrakcję; HyperDyn rewanżuje się komorą o pojemności do 0,25 g. W zestawieniu z Tinymight 2 oba urządzenia grają w podobnej lidze na polu ekstrakcji, ale Tinymight 2 jest elektroniczny – brak konieczności zewnętrznego źródła ciepła to duże udogodnienie np. w terenie.

✅ Zalety:

  • Pełna ekstrakcja nabicia w jednym cyklu grzewczym – wydajność nieosiągalna dla zdecydowanej większości przenośnych waporyzatorów
  • Wymienne kulki (cyrkon, stal, kwarc, rubin, SiC) – każdy materiał daje inny profil pary i szybkość ekstrakcji
  • Para intensywna i gęsta, zarazem zaskakująco gładka i czysta w smaku – cyrkon jest materiałem obojętnym i nie wpływa na aromat
  • Regulowana komora (ok. 0,1 / 0,15 / 0,2 g) z precyzyjną kontrolą sitka – dopasowana do każdego stylu użytkowania
  • Natywna kompatybilność z szlifami 10, 14,5 i 18 mm – brak konieczności adapterów do bonga
  • Podwójna, niezależna regulacja airflow – w głowicy i w korpusie osobno
  • Tytan Grade 5 – wytrzymałość i neutralność smakowa w jednym
  • Świetna współpraca z grzałką indukcyjną HERO Pro / YLL 3.0 – wygoda bez otwartego ognia

❌ Wady:

  • Wymaga zewnętrznego źródła ciepła – palnika lub grzałki indukcyjnej
  • Opanowanie techniki ogrzewania zajmuje kilka sesji – nie jest to sprzęt „od pierwszego razu”
  • Dyskrecja poniżej zera – butanowce to najmniej dyskretne sprzęty

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 100 
  • Łatwość użytkowania: 85 
  • Vapor: 99 
  • Wydajność: 97 
  • Dyskrecja: 70 
  • Bateria: n/d
  • Wygoda czyszczenia: 75 
  • Ostateczny werdykt: 97

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Waporyzator Limelight Frolic – najpotężniejszy model elektroniczny

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: hybrydowe z dominacją konwekcji

Limelight Frolic to przenośny elektroniczny waporyzator hybrydowy serbskiej marki Limelight Herb, wyposażony w 120-watową grzałkę ze stali nierdzewnej, wymienną baterię 21700 o pojemności 5000 mAh, dwa tryby pracy – sesyjny (do 220°C) i on-demand (do 240°C) – z regulacją co 1°C oraz płynną kontrolą przepływu powietrza do 25 l/min. Obudowa wykonana jest z frezowanych CNC tworzyw PEEK i Ultem (PEI), stosowanych w przemyśle lotniczym i medycznym.

Powiem wprost: Limelight Frolic to najlepszy całościowo przenośny waporyzator elektroniczny dostępny na rynku w 2026 roku. Nie najlepszy w jednej konkretnej kategorii – najlepszy jako kompletny pakiet. Moc porównywalna ze sprzętem stacjonarnym, tryb on-demand do 240°C, wymienna bateria 21700, modularność na poziomie niewidzianym wcześniej w elektronice przenośnej i jakość pary, która robi wrażenie na każdym, kto bierze Frolica do ręki po raz pierwszy. To urządzenie, które musiałem opisać jedno zdanie wcześniej niż planowałem, bo po prostu nie ma gdzie zacząć inaczej.

Serce Frolica to 120-watowa grzałka nagrzewająca się w 5 sekund. Dla porównania – VENTY ma grzałkę 140 W, ale jest urządzeniem wyraźnie większym i cięższym. Frolic mieści się w wymiarach 105 × 63 × 24 mm i waży tyle, co większy smartfon.

Hybrydowy system grzewczy z dominacją konwekcji oznacza, że gorące powietrze przepływa przez zioła, a ścianki komory z  anodyzowanego aluminium dokładają kondukcję. Efektem jest pełna i równomierna ekstrakcja bez jakiejkolwiek konieczności mieszania suszu w komorze. Frolic produkuje gęste chmurki nawet przy relatywnie niskich temperaturach – to właśnie wyróżnik naprawdę wysokiej mocy grzewczej: nie musisz przegrzewać suszu, żeby dostać imponujące chmury.

Ścieżka pary wykonana w całości z PEEK – tworzywa stosowanego w implantach medycznych i narzędziach chirurgicznych – to szczegół, który realnie wpływa na czystość smaku. PEEK jest chemicznie obojętny w każdym zakresie temperatur pracy urządzenia, nie oddaje żadnych substancji do pary i jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż szkło. Całkowita długość ścieżki chłodzącej przekracza 200 mm, co przekłada się na parę, która jest dobrze schłodzona nawet bez filtra wodnego.

Tryb on-demand do 240°C z regulacją co 1°C to rzadkość na rynku przenośnych waporyzatorów elektronicznych – nie tylko wśród budżetowych modeli, ale w ogóle. Większość urządzeń kończy zakres temperatury na 220°C, a tam, gdzie sięgają wyżej, zwykle nie masz precyzyjnej regulacji. Frolic daje pełną kontrolę w całym zakresie: 40–240°C w trybie on-demand, 40–220°C w trybie sesyjnym, z dokładnością do 1°C. Regulowany airflow od zera do 25 litrów na minutę zamykany jest obrotowym pierścieniem u nasady ustnika – przy zamkniętym przepływie para jest aromatyczna i delikatna, przy pełnym otwarciu dostajesz chmurki, które użytkownicy porównują do stacjonarnych waporyzatorów.

Modularność Frolica to argument długoterminowy. Każdy element – grzałka, uszczelki Viton, sitka, jednostka chłodząca – dostępny jest jako oddzielna część zamienna. Bateria Molicel P50B 21700 o pojemności 5000 mAh jest wymienna bez narzędzi. Kupujesz Frolica raz i masz możliwość wymiany każdego elementu, który po latach użytkowania ulegnie zużyciu. Czyszczenie sprowadza się do rozłożenia jednostki chłodzącej na trzy elementy oraz przetarcia alkoholem izopropylowym.

Jedno zastrzeżenie, które powinienem powiedzieć wprost: Frolica trzeba się nieco nauczyć. Dwa tryby pracy, regulacja przepływu, timer sesji, pełny zakres temperatur – to nie jest sprzęt, który wyjmujesz z pudełka i po trzydziestu sekundach już wszystko rozumiesz. Dla kogoś, kto miał wcześniej do czynienia z VENTY albo Arizerem, to kwestia jednej sesji. Dla absolutnie początkującego – niekoniecznie. Frolic jest zaprojektowany dla doświadczonego użytkownika i temu użytkownikowi daje wszystko, czego mógłby oczekiwać od przenośnego urządzenia elektronicznego.

Uwaga: adapter do filtra wodnego nie jest dołączony w zestawie i trzeba go dokupić oddzielnie – przy takiej mocy ekstrakcji to zakup, który zdecydowanie warto rozważyć.

Dla kogo?

Dla doświadczonego użytkownika, który szuka najlepszego całościowego przenośnego waporyzatora elektronicznego i jest gotowy zapłacić za to premium cenę. Dla osób, którym zależy na wymiennej baterii, modularności i mocy na poziomie sprzętu stacjonarnego w kompaktowym formacie. Nie jest to wybór dla początkującego – Trippy 2 lub PAX Flow będą w tej roli o wiele lepsze.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Względem Tafee Bowle Series 2 Frolic rewanżuje się wymienną baterią, modularną budową i wyższą mocą ekstrakcji w trybie on-demand do 240°C – Tafee odpowiada chłodniejszą i gładszą parą bez dodatkowych akcesoriów. W zestawieniu z Tinymight 2 Frolic daje precyzyjny wyświetlacz, pełną regulację temperatury i wymienną baterię 21700 o znacznie większej pojemności; Tinymight 2 rewanżuje się mniejszymi gabarytami, lżejszą bryłą i przepływem powietrza bez żadnego oporu. Względem VENTY Frolic wygrywa trybem on-demand do 240°C, modularną budową i wymienną baterią – VENTY odpowiada bardziej intuicyjną obsługą. Arizer Solo 3 V2 bije Frolica na polu łatwości połączenia z filtrem wodnym i w pełni szklanej ścieżki pary; Frolic odpowiada wyższą mocą grzałki i trybem on-demand do 240°C.

✅ Zalety:

  • Niezwykle skuteczna ekstrakcja i proporcjonalne do tego efekty działania
  • Grzałka 120 W z nagrzewaniem w 5 sekund – moc porównywalna ze stacjonarnym sprzętem w przenośnym formacie
  • Tryb on-demand do 240°C z regulacją co 1°C – rzadkość na rynku przenośnych waporyzatorów elektronicznych
  • Ścieżka pary w całości z tworzywa PEEK – czystość smaku i odporność na uszkodzenia zarazem
  • Swobodny, regulowany airflow do 25 l/min – pełna kontrola nad gęstością i temperaturą pary bez dodatkowych akcesoriów
  • Wymienna bateria 21700 (5000 mAh) – około 10–15 sesji na jednym ogniwie, samodzielna wymiana bez narzędzi
  • Modularna budowa z dostępnością każdej części zamiennej – urządzenie zaprojektowane na lata, nie na sezon
  • Bardzo łatwe czyszczenie – jednostka chłodząca rozkładana na trzy elementy
  • Kolorowy wyświetlacz OLED z powiadomieniami wibracyjnymi
  • Pass-through – możliwość użytkowania podczas ładowania

❌ Wady:

  • Obsługa wymaga przyzwyczajenia – dwa tryby, regulacja airflow i timer sesji to nie sprzęt „od razu intuicyjny”
  • Ładowanie USB-C wyłącznie 5 V / 2 A – wolniejsze niż standardy PD, brak wsparcia dla szybkiego ładowania
  • Adapter do filtra wodnego nie jest dołączony w zestawie – dodatkowy zakup konieczny do korzystania z bonga
  • Nie jest to sprzęt dla początkującego – moc Frolica może zaskoczyć osobę bez doświadczenia z waporyzacją
  • PEEK to tworzywo sztuczne – materiał wysokiej klasy wykorzystywany w przemyśle spożywczym i medycznym, ale to wciąż tworzywo sztuczne, a nie ceramika, szkło czy tytan

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 90 
  • Łatwość użytkowania: 82 
  • Vapor: 97 
  • Wydajność: 96 
  • Dyskrecja: 85 
  • Bateria: 95 
  • Wygoda czyszczenia: 88 
  • Gwarancja: 85 
  • Ostateczny werdykt: 97

Waporyzator Tinymight 2 – najlepszy sprzęt on-demand

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: konwekcja

Tinymight 2 to rzemieślniczy waporyzator konwekcyjny produkowany w Finlandii, z grzałką 75 W i nagrzewaniem w zaledwie 3–4 sekundy. Wyróżnia go przede wszystkim niezwykle szybka i skuteczna ekstrakcja bez utraty walorów smakowych pary, swobodny przepływ powietrza oraz zasilanie wymienną baterią.

Waporyzator Tinymight 2 to sprzęt, który jest z nami już od kilku lat i każda rozmowa o najlepszych przenośnych konwekcyjnych modelach do niego wraca. Nie bez powodu. Fińska marka Tinymight postawiła na jedno: absolutnie najbardziej agresywną i najpotężniejszą ekstrakcję w przenośnym konwekcyjnym urządzeniu. I to im wychodzi. Są urządzenia dostarczające przyjemniejszej, gładszej pary, jak Tafee Bowle Series 2 czy Frolic, jednak Tinymight 2 nadal pozostaje w czołówce najlepszych modeli konwekcyjnych. – i jest tak nie bez powodu

Przy 75 W mocy, nagrzewaniu 3–4 sekundy i pełnej konwekcji Tinymight 2 oferuje coś, co kompaktowe waporyzatory elektroniczne oferują stosunkowo rzadko: ekstrakcję, która jest błyskawiczna i agresywna, ale nie kosztem jakości smaku. Para z Tinymight 2 jest intensywna, gęsta oraz zachwyca profilem aromatycznym – nawet wieloletni entuzjaści waporyzacji reagują na nią z wyraźnym uznaniem.

Tryb sesyjny i on-demand to duży plus. W trybie “na żądanie” przy wysokich temperaturach komorę (w moim przypadku ustawioną na ok. 0,15 g suszu) jesteś w stanie wykorzystać w 3 wdechach – co jest efektem, który brzmi absurdalnie, ale działa i ma sens. W trybie sesyjnym i przy niższych temperaturach Tinymight 2 zmienia charakter: zwalnia, daje więcej wdechów, jeszcze więcej smaku. Takie rzeczy potrafi też choćby Tafee Bowle Series 2, jednak nie jest to urządzenie zbyt przenośne.

Drewno, szkło, stal nierdzewna i aluminium – materiały są szlachetne, a całość produkowana w Finlandii. To nie jest przypadkowy chiński wyrób, to rzemiosło. Wymienna bateria 18650 to praktyczna zaleta – zawsze masz możliwość szybkiej i samodzielnej wymiany. Warto wyróżnić świetną żywotność akumulatora, mimo że to pełna konwekcja!

Jedno zastrzeżenie, które zawsze przy Tinymight 2 powtarzam: para przy użyciu standardowego krótkiego ustnika jest zbyt ciepła. Jeśli masz wrażliwe drogi oddechowe, korzystaj z drugiego ustnika z kulkami chłodzącymi lub zainwestuj w dodatkowe akcesoria – przedłużony ustnik chłodzący albo adapter do filtra wodnego. To zmienia doświadczenie diametralnie.

Dla kogo?

Tinymight 2 to wybór dla zaawansowanego użytkownika szukającego najlepszego przenośnego waporyzatora konwekcyjnego na rynku. Nie jest to urządzenie “do nauki” – wymaga trochę znajomości techniki inhalacji, żeby wyciągnąć z niego maksimum, jednak koniec końców oferuje świetne osiągi w przenośnym wydaniu.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Tinymight 2 produkuje gęstszą i bardziej intensywną parę on-demand niż Arizer Solo 3 V2, ale Solo 3 V2 oferuje wygodniejszą obsługę dzięki wyświetlaczowi i lepszy komfort przy dłuższych sesjach. Względem Tafee Bowle Series 2 Tinymight 2 daje cieplejszą parę przy standardowym ustniku – Tafee Bowle wygrywa komfortem inhalacji i chłodzeniem pary bez dodatkowych akcesoriów. 

✅ Zalety:

  • Pełna konwekcja z grzałką 75W – szybkość ekstrakcji niespotykana w przenośnym sprzęcie elektronicznym
  • Ekspresowe nagrzewanie – Tinymight 2 osiąga zadaną temperaturę w 3-5 sekund
  • Jakość i aromat pary na najwyższym poziomie – mimo agresywnej ekstrakcji smak jest genialny
  • Tryb sesyjny i on-demand w jednym urządzeniu – elastyczność, która sprawdza się w każdych warunkach
  • Wymienna bateria 18650 i ścieżka pary jako osobny element – te elementy można wymienić samodzielnie
  • Produkcja w Finlandii, szlachetne materiały – jakość wykonania wyczuwalna w każdym detalu
  • Swobodny przepływ powietrza – bez żadnego oporu przy wdechu
  • Możliwość rozbudowy – do Tinymight 2 dostępne są dziesiątki akcesoriów (ustniki, adaptery, bubblery itd.)
  • Genialne działanie z bongiem – szybka i agresywna ekstrakcja Tinymight 2 idealnie sprawdza się po podłączeniu do filtra wodnego

❌ Wady:

  • Para przy krótkim standardowym ustniku jest ciepła – jest to odczuwalne szczególnie przy wyższych ustawieniach temperatury
  • Wysoka cena jak na urządzenie bez precyzyjnego sterowania temperaturą czy zaawansowanego interfejsu – tu płacisz za wydajność, nie za funkcje
  • Nie jest to sprzęt dla początkujących – ogromna moc może okazać się przytłaczająca dla początkujących użytkowników

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 100
  • Łatwość użytkowania: 85
  • Vapor: 95
  • Wydajność: 97
  • Dyskrecja: 95
  • Bateria: 90
  • Wygoda czyszczenia: 80
  • Ostateczny werdykt: 97

Waporyzator Tafee Bowle Series 2 – najlepsza jakość pary

Typ: przenośny (do użytku domowego), elektroniczny | Ogrzewanie: konwekcja, on-demand

Tafee Bowle Series 2 to jedyny waporyzator w tym rankingu (i prawdopodobnie jedyny w ogóle) z dedykowanym pojemnikiem na napój jako częścią bryły produktu – koncepcja nawadniania się podczas sesji jest dosłownie częścią jego designu. Z baterią o pojemności 5000 mAh to jeden z niewielu waporyzatorów elektronicznych w zestawieniu, który przekracza pojemność akumulatora typowego smartfona.

Tafee Bowle Series 2 oferuje 5 zaprogramowanych ustawień temperatury w zakresie 150–260°C – nie znajdziesz tu regulacji co 1°C, jak w Frolicu czy Arizеrze Solo 3 V2. W praktyce okazuje się to mniej uciążliwe, niż mogłoby się wydawać: pięć presetów jest dobrze dobranych i pokrywa cały spektrum od delikatnych, aromatycznych inhalacji po agresywną, ekspresową ekstrakcję. Dla osób przyzwyczajonych do pełnej kontroli temperatury może to być ograniczenie, ale dla większości użytkowników te pięć kroków w zupełności wystarczy – tym bardziej, że reaktywność urządzenia sprawia, że i tak masz pełną kontrolę nad intensywnością każdego wdechu. 

Waporyzator Tafee Bowle Series 2 jest urządzeniem, które wiele osób dyskwalifikuje na starcie za jego formę futurystycznego kubka. To prawda, jest ona dziwna i mi również średnio się podoba, ale co z tego, skoro jednocześnie to jest aktualnie jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy!) waporyzatorów dostępnych na rynku, jeśli spojrzymy na jakość pary, wydajność i komfort inhalacji. Koniec i kropka.

Design faktycznie jest osobliwy. „Futurystyczna szklanka” to opis, który często się pojawia i jest celny. Tafee Bowle Series 2 wygląda inaczej niż wszystkie inne urządzenia na rynku – co jest zarówno zaletą dla kolekcjonerów, jak i pewną niedogodnością dla tych, którym zależy na dyskrecji lub po prostu się im nie podoba. Montowana na górze „szklanka” z tworzywa to nie tylko design – producent zaprojektował ją po to, żebyś mógł popijać napój podczas sesji i dbać o nawodnienie. Jak dla mnie to w większości marketing, końcowo ze “szklanki” wcale nie trzeba korzystać (a wręcz można ją na stałe wymontować), bo serce wapka tkwi w bazie!

W zestawie z Tafee Bowle Series 2 znajduje się młynek Potter+ wraz z czterema ceramicznymi kapsułkami na susz — producent zadbał więc o cały workflow, nie tylko o samo urządzenie. Kapsułki można przygotować z wyprzedzeniem i wymieniać błyskawicznie podczas sesji, co znacznie upraszcza użytkowanie i ogranicza bałagan.

Para z waporyzatora Tafee Bowle Series 2 jest najgładszą parą, jaką do tej pory wdychałem z przenośnego urządzenia. Piszę to po latach testowania setek waporyzatorów. Nagrzewanie zajmuje dosłownie 1 sekundę, co czyni go pierwszym pełnokonwekcyjnym waporyzatorem on-demand, który jest naprawdę reaktywny – wciskasz, zaciągasz się, na nic nigdy nie czekasz. Ceramiczne kapsułki dozujące (a w zasadzie koszyczki na susz) to klucz do tak czystego smaku: materiał roślinny ma kontakt tylko z ceramiką, co eliminuje metaliczne lub plastikowe nuty, które czasem czujesz w innych urządzeniach. Dodajmy do tego w pełni konwekcyjne ogrzewanie dużej mocy oraz szeroki, doskonale chłodzący parę ustnik i mamy przepis na najlepszą jakość pary na rynku.

Para z Tafee Bowle Series 2 jest chłodna i gładka nawet bez dodatkowych akcesoriów. Ekstrakcja jest ekspresowa: na wysokich ustawieniach temperatury kapsułkę z 0,15 g suszu wykorzystujesz w 2-3 wdechach. Całe doświadczenie jest jednak “gładkie” i przyjemne – bez drażniącej pary.

Bateria 5000 mAh sprawia, że to jeden z najlepszych sprzętów na rynku pod tym względem. W moich testach naładowana do pełna bateria pozwalała na wykorzystanie około 20 kapsułek na jednym ładowaniu – to naprawdę imponujący wynik, biorąc pod uwagę osiągi tego sprzętu i energochłonność konwekcyjnego ogrzewania.

Minusy? Cena – to poważna inwestycja. Format i konstrukcja urządzenia sprawiają też, że choć technicznie jest przenośne, to w praktyce jest to urządzenie domowe. Do kieszeni Tafee raczej się nie zmieści jak inne modele z zestawienia, tu prędzej potrzebny byłby plecak, jednak sposób montażu ustnika również nie sprzyja przenoszeniu urządzenia w całości.

Dla kogo?

Dla konesera, który jest gotowy zapłacić za absolutnie najlepsze doświadczenie inhalacji w przenośnym formacie. Dla osób korzystających głównie w domu, które cenią jakość i smak pary ponad wszystko inne.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

W porównaniu z Tinymight 2 – swoim bezpośrednim konkurentem – Tafee Bowle Series 2 bez dwóch zdań wygrywa komfortem inhalacji. Tafee Bowle Series 2 produkuje chłodniejszą i gładzą parę niż Tinymight 2 nawet bez filtra wodnego, ale jest znacznie mniej przenośny i droższy. Względem VENTY wygrywa czystością smaku, gładkością pary i wygodą użytku w on-demand; przegrywa wszechstronnością i mniejszą mobilnością. W zestawieniu z Limelight Frolic Tafee Bowle oferuje łagodniejsze i bardziej komfortowe inhalacje – Frolic rewanżuje się jednak wymienną baterią, modularną budową oraz wyższą mocą ekstrakcji w trybie on-demand do 240°C. Arizer Solo 3 V2 to z kolei urządzenie bardziej wszechstronne z wyświetlaczem i wymienną baterią 21700, ale smak i gładkość pary Tafee Bowle Series 2 pozostają tu wyraźnie lepsze. 

✅ Zalety:

  • Nagrzewanie w 1 sekundę – jedyny w pełni konwekcyjny waporyzator on-demand, który jest naprawdę działa bez żadnej zwłoki
  • Para najgładsza i najchłodniejsza spośród wszystkich przenośnych waporyzatorów, jakie testowałem – i to bez filtra wodnego
  • Ceramiczne kapsułki dozujące = zerowy wpływ materiałów na smak, absolutna czystość profilu aromatycznego
  • Bateria 5000 mAh – około 20 kapsułek na jednym ładowaniu, ładowanie przez USB-C
  • Młynek Potter+ z 4 kapsułkami w zestawie – producent pomyślał o całym workflow, nie tylko o samym urządzeniu
  • Niezwykle szybka, skuteczna i równomierna ekstrakcja – ten sprzęt wyciąga z suszu maksimum
  • Niesamowita wygoda użytkowania – jeżeli z Tafee Bowle Series 2 korzystasz w domu
  • Czysty smak pary – genialnej jakości para niezależnie od wybranej temperatury

❌ Wady:

  • Cena – najdroższy przenośny waporyzator w zestawieniu, co automatycznie zawęża grupę odbiorców
  • Choć technicznie przenośny, to format „futurystycznej szklanki” sprawia, że nie zmieści się np. do kieszeni – to sprzęt typowo do użytku w domu
  • Konstrukcja nie każdemu przypadnie do gustu – design jest bardzo nietypowy
  • Nie można połączyć go z bongiem – Tafee Bowle Series 2 nie ma dedykowanego adaptera do filtrów wodnych
  • Tylko 5 presetów temperatury – nie można precyzyjnie dopasować ustawień

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 80
  • Łatwość użytkowania: 95
  • Wydajność: 99
  • Vapor: 99
  • Dyskrecja: 80
  • Bateria: 95
  • Gwarancja: 80
  • Wygoda czyszczenia: 90
  • Ostateczny werdykt: 96

Waporyzator Arizer Solo 3 V2 – najlepszy sprzęt do domowego użytku

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: hybryda 80% konwekcja + 20% kondukcja

Arizer Solo 3 V2 to przenośny elektroniczny waporyzator hybrydowy kanadyjskiej marki Arizer Tech. Cechuje go w pełni szklana ścieżka pary, napotężniejsza bateria na rynku, 2 tryby pracy – sesyjny oraz on-demand – i regulacja temperatury w zakresie 50–220°C z dokładnością co 1°C. Solo 3 został zaprojektowany jako waporyzator do filtracji wodnej od pierwszego dnia użytkowania. W zestawie znajdziemy dwa szklane ustniki z komorami o pojemności 0,15 g oraz 0,3 g oraz dwa adaptery 14,5 mm do filtra wodnego z komorami o analogicznych pojemnościach..

Kiedy mówię „bongoryzator”, mam na myśli sprzęt, który przy podłączeniu do filtra wodnego osiąga swoje absolutne maksimum możliwości. Waporyzator Arizer Solo 3 V2 to właśnie to – urządzenie, które samo w sobie jest świetne, ale z adapaterem wodnym staje się czymś naprawdę wyjątkowym.

Arizer ma swoją filozofię od początku istnienia marki: szklana ścieżka pary zintegrowana z komorą oraz materiały, które nie wpływają na smak. Arizer Solo 3 V2 kontynuuje tę filozofię z hybrydowym systemem grzewczym opartym w 80% na konwekcji i w 20% na kondukcji. Efekt to równomierna waporyzacja, pełne spektrum aromatów oraz czas nagrzewania, który wynosi zaledwie 5–15 sekund. Do tego Solo 3 V2 oferuje dwa tryby pracy: sesyjny i on-demand.

Tryb on-demand to prawdziwy hit przy filtrze wodnym. Wdechy są potężne – kilka wystarczy, żeby w pełni wykorzystać komorę, a produkcja pary jest monstrualna jak na przenośne urządzenie. Tryb sesyjny sprawdza się przy dłuższych sesjach z konfigurowalnym timerem.

Warto też wspomnieć o jednej pułapce, na którą można się natknąć na początku: komorę należy nabijać ostrożnie i nie przepełniać. Jeśli susz jest zbyt luźno zmielony lub zbyt mocno upchnięty i wydostaje się z komory, może wpaść bezpośrednio na grzałkę i się przypalić – a to natychmiast psuje smak całej sesji. Zalecany sposób nabijania to lekkie ugniecie suszu z niewielką szczelinką powietrzną na górze, bez dociskania. Szklane ustniki Arizera mają swoją specyfikę i wymagają chwili praktyki, ale gdy opanujesz technikę, problem znika całkowicie. 

Smak pary z Arizer Solo 3 V2 to jeden z najmocniejszych argumentów za tym urządzeniem. W pełni szklana ścieżka pary – od komory aż po ustnik – sprawia, że para nie ma kontaktu z żadnym tworzywem ani metalem, co przekłada się na czysty smak ziół od pierwszego do ostatniego wdechu. Dominująca konwekcja (80%) zapewnia równomierne ogrzewanie bez hot-spotów, a efekt jest szczególnie wyraźny na niższych temperaturach. Przy podłączeniu do filtra wodnego para jest dodatkowo schładzana i nawilżana – to właśnie w tej konfiguracji Solo 3 V2 daje z siebie absolutnie wszystko: gęste, aromatyczne, chłodne wdechy, które przy odpowiedniej temperaturze potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych użytkowników. 

Z podwójną baterią Solo 3 V2 to rekordzista wśród przenośnych waporyzatorów: na jednym ładowaniu oferuje on do 3 godzin ciągłej pracy w trybie sesyjnym lub do 100 wdechów w trybie on-demand. Ładowanie USB-C z obsługą pass-through – możesz waporyzować, kiedy waporyzator jest podpięty do zasilania. Solo 3 w wersji V2 jest kompatybilny z USB-C PD. Można więc korzystać z potężniejszych ładowarek dla szybszego ładowania. Regulacja temperatury w zakresie 50–220°C co dokładnością do 1°C, wraz z czytelnym, kolorowym wyświetlaczem OLED, który automatycznie obraca się o 180° przy podłączeniu do bonga, to także ogromna zaleta jeśli chodzi o wygodę obsługi.

Co nowego w wersji V2?

Przede wszystkim pełna kompatybilność z USB-C PD – możesz używać dowolnego standardowego kabla USB-C, nie tylko dołączonego. Do tego konfigurowalne ustawienia temperatury w trybie on-demand, możliwość wyłączenia ekranu blokady i szybsza reakcja przycisków. Jeśli widziałeś recenzje pierwszej generacji Solo 3 z narzekaniem na interfejs – właśnie to zostało naprawione.

Dla kogo?

Dla każdego, kto szuka potężnego waporyzatora, który świetnie działa z bongiem lub bez. Dla osób ceniących czysty smak i wysoką jakość pary. Dobry zarówno dla doświadczonych, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają i chcą od razu solidnego sprzętu z gwarancją dożywotnią na element grzewczy. Warto jednak zauważyć, że Arizer Solo 3 V2 najlepiej sprawdza się przy użytkowaniu w domu ze względu na spore gabaryty oraz szklane delikatne elementy.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Arizer Solo 3 V2 ma najdłuższy czas pracy baterii spośród wszystkich przenośnych waporyzatorów w zestawieniu, ale jest większy i mniej kieszonkowy niż PAX Flow czy Tinymight 2. Względem Tinymight 2 Solo 3 V2 wygrywa baterią i zestawem akcesoriów, ale przegrywa czasem nagrzewania, przepływem powietrza (który jest nieco ograniczony) oraz na polu dyskrecji oraz ogólnej przenośności.

✅ Zalety:

  • W pełni szklana ścieżka pary – smak bez żadnych kompromisów, łatwa w czyszczeniu (wystarczy odmoczyć w izopropanolu)
  • Potężna podwójna bateria – do 3 godzin sesyjnie lub do 100 wdechów, rekordzista w klasie przenośnych waporyzatorów
  • Dwa adaptery wodne 14,5 mm i dwa ustniki, dwie opcje pojemności komory – Solo 3 V2 jest zbudowany pod filtrację wodną od pierwszego dnia
  • Tryb on-demand z konfigurowalnymi presetami (nowość w V2) + tryb sesyjny – pełna wszechstronność
  • Pełna kompatybilność USB-C PD, możliwość wyłączenia blokady, wskaźnik ciepła resztkowego i szybsza reakcja przycisków – V2 dopracowuje bolączki pierwszej generacji
  • Genialna ekstrakcja – niezwykle skuteczna i równomierna w każdej temperaturze
  • Szybkie nagrzewanie – szczególnie przydatne w trybie on-demand
  • Topowa jakość pary – gładka i przyjemna nawet przy wysokich temperaturach
  • Solidne wykonanie i niezawodność – w tym sprzęcie widać jakość premium, jest niezwykle dobrze wykonany oraz rzadko zdarzają się jakiekolwiek usterki
  • Ogrom dostępnych akcesoriów – do Arizera Solo 3 V2 można dopasować mnóstwo różnych szklanych akcesoriów (w tym ustniki, bubblery itd.)
  • Minimalna konserwacja – cała konserwacja sprowadza się do wyczyszczenia szkła (ustnika lub adaptera do filtra wodnego)

❌ Wady:

  • Szklany ustnik wystaje i jest podatny na przypadkowe uszkodzenie – przy codziennym przenoszeniu warto zainwestować w etui, w zestawie natomiast jest specjalna tubka do przenoszenia ustników osobno
  • Gabaryty (4,4 × 3,5 × 13 cm, 280 g) sprawiają, że to już raczej sprzęt „do plecaka” niż „do kieszeni”
  • Ograniczona dyskrecja – to dość spory sprzęt, który może przyciągać niechciany wzrok
  • Brak powiadomień wibracyjnych – konieczne jest obserwowanie ekranu
  • Ryzyko potłuczenia szkła – ustniki czy adaptery wodne są szklane i dość łatwo je przypadkowo uszkodzić
  • Ryzyko przypalenia suszu – jeśli wypada z ustnika na grzałkę lub jest go zbyt dużo, może się przypalić, technika nabijania jest istotna

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 95
  • Łatwość użytkowania: 85
  • Vapor: 95
  • Wydajność ekstrakcji: 97
  • Dyskrecja: 60
  • Bateria: 100
  • Gwarancja: 95
  • Wygoda czyszczenia: 100
  • Ostateczny werdykt: 96

Waporyzator Arizer Go SRT – najlepszy kompromis między mobilnością a jakością pary

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: hybrydowe 

Arizer Go SRT to kompaktowy przenośny waporyzator kanadyjskiej marki Arizer z hybrydowym systemem grzewczym wyposażonym w ceramiczną grzałkę, w pełni szklaną ścieżką pary ze szkła borokrzemowego, wymienną baterią 21700 o pojemności 5000 mAh, zakresem temperatury 50–220°C z regulacją co 1°C i natywną kompatybilnością z filtrem wodnym 14,5 mm dzięki adapterowi wodnemu obecnemu w zestawie. Kluczową innowacją jest system kapsułek Go Shell – szklanych pojemników z sitkiem pozwalających przygotować sesję z wyprzedzeniem i wymieniać je w ciągu kilku sekund.

Kiedy testowałem Arizer Solo 3 V2, napisałem, że to „bongoryzator” – sprzęt, który przy filtrze wodnym osiąga absolutne maksimum możliwości. Arizer Go SRT gra w tej samej lidze filozofii marki, ale w kompaktowym, kieszonkowym formacie z jedną ważną nowością, której Solo 3 V2 nie oferuje: systemem kapsułek dozujących Go Shell.

System Go Shell to argument, który w codziennym użytkowaniu robi różnicę. Kapsułki napełniasz w domu, zamykasz silikonowymi nasadkami, które skutecznie tłumią zapach podczas transportu, i wymieniasz w kilka sekund bez konieczności noszenia suszu przy sobie i nabijania urządzenia na miejscu. To rozwiązanie, które dotychczas kojarzyłem głównie z waporyzatorów Storz & Bickel – tutaj dostępne jest w znacznie bardziej przenośnym formacie. Należy jednak zauważyć, że nie można uznać tego systemu za najwygodniejszy na rynku, jeśli chodzi o samo nabijanie.

Hybrydowy system grzewczy z 75% udziałem konwekcji i 25% kondukcji nagrzewa się do zadanej temperatury w 5–15 sekund. System SRT (Smart Rapid Technology) utrzymuje stabilną temperaturę przez całą sesję i wyświetla trzy fazy w czasie rzeczywistym: nagrzewanie, aktywną sesję i resztkowe ciepło. Praktyczny szczegół: wyświetlacz i sterowanie automatycznie się obracają przy podłączeniu do bonga – żadnych odwróconych wskazań przy filtrze wodnym.

Ścieżka pary jest w całości szklana – od komory aż po ustnik – bez żadnego kontaktu pary z plastikiem, silikonem czy innymi tworzywami sztucznymi. To filozofia Arizera od lat i Go SRT kontynuuje ją w kompaktowym formacie. Smak pary jest czysty, wyraźny i aromatyczny, a przy podłączeniu do filtra wodnego robi naprawdę dobre wrażenie – adapter jest 14,5 mm jest w zestawie, więc nie dopłacasz. Maksymalna pojemność komory Arizera Go SRT wynosi około 0,3 g. Optymalnie jednak warto korzystać z mniejszych ilości – do 0,2 g.

Interfejs SRT oferuje trzy w pełni edytowalne presety temperatury i czasu sesji (od 20 sekund do 5 minut), co pozwala skonfigurować różne profile bez wchodzenia w ustawienia za każdym razem. Bateria 21700 o pojemności 5000 mAh jest wymienna przy użyciu zwykłego śrubokręta krzyżakowego i wystarcza na około 7-9 sesji. Ładowanie przez USB-C PD, pass-through (możliwość użytkowania w trakcie ładowania) i tryb ekologicznego ładowania do 80% to rozwiązania, które pokazują, że Arizer poważnie podchodzi do długoterminowej eksploatacji urządzenia.

Jedno zastrzeżenie: Go SRT mierzy 11 × 6 × 3 cm i waży około 240 g – jak na „kompaktowy” waporyzator jest to sprzęt o wyraźnie większych gabarytach niż np. PAX Flow, jest też znacznie większy od pierwszej generacji Arizer Go. Do kieszeni jeansów wchodzi, ale z wyraźnym uczuciem obecności. Szklane elementy są chronione lepiej niż w Solo 3 V2, ale wciąż należy z nimi obchodzić się ostrożnie.

Dla kogo?

Dla użytkownika, który chce filozofii i jakości pary Arizera w bardziej przenośnym formacie, a do tego ceni system kapsułek dozujących pozwalający przygotować sesje z wyprzedzeniem. Świetny zarówno do filtra wodnego (adapter w zestawie), jak i do bezpośredniej inhalacji. Dla kogoś, kto lubi Solo 3 V2, ale szuka czegoś bardziej kieszonkowego.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

W zestawieniu z Arizer Solo 3 V2 Arizer Go SRT jest bardziej kompaktowy i oferuje system kapsułek Go Shell – Solo 3 V2 odpowiada większą mocą, dłuższym czasem pracy baterii i szerszym zestawem szklanych akcesoriów dostępnych od ręki. Względem PAX Flow Arizer Go SRT wygrywa wymienną baterią, szklaną ścieżką pary i precyzyjną regulacją co 1°C; PAX Flow odpowiada znacznie mniejszymi gabarytami, swobodniejszym przepływem powietrza i bez porównania większą dyskrecją. W porównaniu do POTV LOBO oba urządzenia oferują wymienną baterię – Arizer Go SRT wyróżnia się szklaną ścieżką pary i systemem kapsułek, LOBO tytanową komorą i nieco niższą ceną. W zestawieniu z VENTY Arizer Go SRT oferuje szklaną ścieżkę pary, wymienną baterię, skuteczniejszą ekstrakcję, a także lepszy smak; VENTY odpowiada bardziej swobodnym przepływem powietrza, lepszym chłodzeniem oraz znacznie prostszą i intuicyjną obsługą. 

✅ Zalety:

  • W pełni szklana ścieżka pary ze szkła borokrzemowego – czysty aromat bez kontaktu z plastikiem czy metalem
  • Wysoka jakość – para jest przyjemna, gładka i świetna w smaku
  • Wysoka wydajność – skutecznie wydobywa z suszu wszystkie dobroci
  • System kapsułek Go Shell – przygotowanie sesji z wyprzedzeniem, wymiana w kilka sekund, silikonowe nasadki tłumiące zapach
  • Adapter wodny 14,5 mm w zestawie – gotowy do filtracji wodnego od pierwszego dnia
  • Wymienna bateria 21700 (5000 mAh) – możliwość samodzielnej wymiany bez wizyty w serwisie
  • Nagrzewanie w 5–15 sekund i pass-through – gotowość do sesji bez czekania
  • Minimalna konserwacja – wystarczy wacik z ISO i odmoczyć szkło
  • Pierwszy Arizer z wibracją
  • Dożywotnia gwarancja na grzałkę + 2 lata na urządzenie
  • Pojemność nawet do 0,3 g

❌ Wady:

  • Spore gabaryty i waga – bardziej przenośny niż inne Arizery, ale wciąż nie jest to najbardziej mobilny sprzęt na rynku
  • Szklane elementy wymagają ostrożności – możliwość stłuczenia przy nieuwadze
  • Konieczność uważnego napełniania ustnika – kontakt suszu z grzałką powoduje jego przegrzanie i przypalenie
  • Najdłuższy preset to 5 minut – to często za krótko na pełną sesję
  • Mniej mocy niż w Solo 3
  • Brak dedykowanego trybu on-demand

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 85
  • Łatwość użytkowania: 90
  • Vapor: 95
  • Wydajność: 95
  • Dyskrecja: 85
  • Bateria: 85 (10-12 sesji)
  • Wygoda czyszczenia: 100
  • Gwarancja: 95
  • Ostateczny werdykt: 94

Waporyzator VENTY – najłatwiejsza obsługa

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: hybrydowe z dominacją konwekcji

VENTY to przenośny waporyzator sesyjny legendarnej marki Storz & Bickel, zaprojektowany od podstaw jako następca Mighty+ – poprzednie modele przenośne S&B (Crafty, Crafty+, Mighty, Mighty+) ewoluowały z tej samej platformy przez ponad dekadę. Z mocą grzałki 140 W VENTY jest jedynym przenośnym waporyzatorem elektronicznym w tym rankingu, który oficjalnie przekracza 100 W mocy grzewczej. Przekłada się to oczywiście na skuteczność i wygodę użytkowania!

VENTY to hybrydowy waporyzator z grzałką o mocy 140 W i regulowanym przepływem powietrza sięgającym 20 litrów na minutę. To są liczby, które w kontekście przenośnych waporyzatorów brzmią imponująco – dla porównania, najnowszy PAX Four oferuje przepływ powietrza na poziomie 2,5 litra na minutę. Pomimo tak swobodnego przepływu powietrza, potężna grzałka sprawia, że VENTY zawsze nadąża z produkcją pary i nigdy nie dostaje “zadyszki”. VENTY jest potężnym waporyzatorem, który zapewnia przede wszystkim powtarzalność, gęste i intensywne chmurki oraz niezwykłą wygodę użytkowania.

Hybrydowy system grzewczy z dominacją konwekcji ogrzewa materiał roślinny głównie przepływającym gorącym powietrzem. To ważne: susz w VENTY jest ogrzewany precyzyjnie i równomiernie, bez przegrzewania krawędziowych partii komory. Efektem jest para, która nawet przy względnie niskich temperaturach jest gęsta i pełna substancji aktywnych.

System chłodzenia pary zasługuje na osobne zdanie. Dwupoziomowa jednostka chłodząca sprawia, że nawet przy maksymalnych temperaturach para jest zaskakująco dobrze schłodzona. Połącz to z regulowanym airflow – od swobodnego do opornego – i masz urządzenie, które można dosłownie dostosować do każdego stylu inhalacji. Nie znaczy to jednak, że para z VENTY jest idealnie gładka i łagodna – nie, ma ona w sobie typową dla S&B “chropowatość”, która przy regularnych inhalacjach może męczyć gardło.

Personalizacja ustawień temperatury, tryb Super-Booster maksymalizujący efektywność, możliwość regulacji jasności diody, a także siły wibracji – VENTY oferuje stopień personalizacji rzadko spotykany wśród waporyzatorów. Dostęp do większości z tych opcji jest możliwy z poziomu aplikacji webowej, z którą VENTY łączy się przez bluetooth. Większość konfiguracji odbywa się właśnie przez aplikację – jest ona niezbędna.

Obsługa mimo wszystkich opcji jest intuicyjna: regulator airflow, przyciski do regulacji temperatury, czytelny wyświetlacz. Jedna rzecz, którą warto powiedzieć wprost: VENTY jest duży jak na przenośny waporyzator. To nie jest urządzenie do dyskretnego użytkowania „w biegu”, choć też nie rzuca się szczególnie w oczy. To urządzenie do siedzenia wygodnie i czerpania maksimum z sesji.

Dla kogo?

Dla doświadczonego użytkownika, który chce maksymalnie komfortowej i efektywnej sesyjnej waporyzacji i jest gotowy zapłacić za to 1400 zł.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

VENTY produkuje gęstszą parę przy niskich temperaturach niż Tinymight 2, ale Tinymight 2 osiąga wyższe “szczyty ekstrakcji” on-demand. VENTY jest znacznie łatwiejszy w obsłudze i bardziej wszechstronny jako urządzenie sesyjne; Tinymight 2 jest bezwzględnie szybszy i działa bardziej agresywnie. VENTY w porównaniu do kolejnego konkurenta, Arizera Solo 3 V2, oferuje gorszy smak i mniej skuteczną ekstrakcję. Nadrabia jednak prostotą obsługi, chłodzeniem pary, a także wytrzymałością (nie ma szklanych elementów jak przy Solo 3 V2).

✅ Zalety:

  • Grzałka 140 W i przepływ powietrza na poziomie 20 l/min – urządzenie nadąży za każdym stylem inhalacji
  • Para gęsta i bogata już przy niskich temperaturach, bez wymuszania wysokich ustawień
  • Dwupoziomowy system chłodzenia pary – nawet przy 210°C para jest zaskakująco łagodna i nie drażni gardła
  • Regulowany airflow z pokrętłem – możesz dostosować opór inhalacji dokładnie do swoich preferencji
  • Szeroka personalizacja: jasność LED, siła wibracji, tryby Booster oraz Super-Booster
  • Storz & Bickel – gwarancja jakości wykonania oraz serwisu

❌ Wady:

  • Duży jak na przenośny waporyzator – dasz radę go schować do kieszeni, ale nie jest to sprzęt dyskretny
  • Brak wymiennej baterii – kiedy po latach akumulator traci pojemność, trafiasz do serwisu
  • Para potrafi być dość “chropowata” i męczyć gardło jeśli korzystamy intensywnie
  • Wymaga regularnego czyszczenia, które jest dość czasochłonne

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 90
  • Łatwość użytkowania: 100
  • Vapor: 88
  • Wydajność: 90
  • Dyskrecja: 70
  • Bateria: 85
  • Wygoda czyszczenia: 60
  • Gwarancja: 90 (2 lata standardowo, 3 lata po rejestracji urządzenia)
  • Ostateczny werdykt: 94

Waporyzator Vestratto Anvil ThermoCore – najbardziej agresywna ekstrakcja

Typ: przenośny, butanowy | Ogrzewanie: konwekcja

Trójwarstwowa konstrukcja z rdzeniem z beztlenowej miedzi C110, otoczonym stalą nierdzewną 316, produkowana w Kanadzie z chirurgiczną precyzją – Vestratto Anvil ThermoCore to butanowy waporyzator klasy premium, który swoją mocą wręcz przytłacza wszystkie inne modele z zestawienia.

Miedź ma wyjątkowe właściwości przewodzenia ciepła – to nie przypadek, że producent ją tu zastosował. Ciepło rozprowadza się szybko i równomiernie, co przekłada się na bardzo efektywną ekstrakcję już od pierwszego wdechu. Precyzyjny mechanizm kliknięć mierzy realną temperaturę komory – nie punkt ogrzewania – co daje powtarzalność i pełną kontrolę.

Waporyzator Vestratto Anvil ThermoCore oferuje trzy opcje komory: half bowl (0,05 g), full bowl (0,1 g) i XL bowl (do 0,2 g). W zestawie ze sprzętem otrzymujemy tylko komorę full bowl. Inne opcje (half bowl, XL bowl) trzeba dokupić oddzielnie. To sprawia, że równie dobrze radzi sobie z mniejszymi dawkami, co z doświadczonymi użytkownikami. Regulowany airflow daje możliwość dostosowania przepływu powietrza do własnych preferencji.

Para jest gęsta i intensywna – pod względem jej jakości to zdecydowanie klasa premium. Ogromne i gęste chmury są obecne od pierwszego wdechu, para nie ma kontaktu z miedzianym rdzeniem, co przy okazji zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Anvil to bezpieczna konstrukcja i maksymalna moc.

Smak pary z Anvila jest wolny od jakichkolwiek posmaków i nie jest w żadnym wypadku zły, ale czuć po nim, że waporyzacja zachodzi w wysokich temperaturach – na tym polu Anvil ustępuje np. Tempest 2, jednocześnie działając nieco bardziej agresywnie od niego. 

Zastrzeżenia dotyczące techniki użytkowania są takie same jak przy każdym waporyzatorze butanowym: przy nieumiejętnym użytkowaniu można przegrzać, choć tutaj nie jest to aż tak łatwe jak w niektórych modelach. Pierwsze kilka sesji traktuj jako zapoznawanie się z charakterem urządzenia.

Korpus pasuje do szlifu 14,5 mm – jako waporyzator do bonga, Vestratto Anvil ThermoCore nie wymaga żadnych adapterów, podłączasz go w sekundę. Przy takiej mocy ekstrakcji, filtr wodny to nie opcja, to rekomendacja. Bez niego para jest ciepła i dość fatygująca dla gardła.

Dla kogo?

Dla doświadczonego użytkownika, który chce maksymalnej ekstrakcji bez baterii, bez konieczności ładowania i bez zawodnej elektroniki. Dla fanów analogowej filozofii, którzy nie godzą się na kompromis w kwestii mocy. Dla wszystkich miłośników bonga, którzy nie chcą czuć niedosytu wybierając waporyzację.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Vestratto Anvil ThermoCore oferuje wyższą moc ekstrakcji niż Tempest 2 dzięki miedziowemu rdzeniu CopperCore zapewniającemu równomierne nagrzewanie, ale Tempest 2 rewanżuje się matrycą kulkową z cyrkonu i możliwością wymiany kulek na inne materiały, co daje szersze pole do personalizacji sesji. Względem Tornado różnica jest subtelniejsza – oba urządzenia korzystają z tej samej technologii CopperCore, jednak Tornado dodaje wtórną komorę rozbijającą cząsteczki pary i większy szlif do filtra wodnego bez adapterów, co czyni go lepszym wyborem stricte do bonga. HyperDyn bije Anvila pojemnością komory – 0,25 g wobec 0,1 g w standardowej konfiguracji – co przekłada się na dłuższe, bardziej sesyjne doświadczenie; Anvil odpowiada precyzyjniejszą kontrolą temperatury i bardziej przewidywalną ekstrakcją. Na końcu tej stawki znajdzie się VapCap M7 – znacznie tańszy, prostszy i mniejszy, ale zaskakująco zdolny jak na swoje rozmiary i cenę; to raczej bramka wejścia do świata butanowców niż rywal dla powyższych. 

✅ Zalety:

  • Trójwarstwowa konstrukcja z rdzeniem z miedzi C110 zapewnia szybkie i równomierne rozprowadzanie ciepła oraz niezwykle skuteczną ekstrakcję
  • Precyzyjny mechanizm kliknięć mierzy temperaturę komory, nie punktu ogrzewania – pełna kontrola i powtarzalność wyników
  • Trzy opcje komory (0,05–0,2 g) – mniejsze dawki i solidna sesja w jednym urządzeniu dzięki akcesoriom dodatkowym
  • Genialny do połączenia z bongiem – szlif 14,5 mm bezpośrednio na obudowie pozwala łączyć sprzęt z filtrami wodnymi, ekspresowa i agresywna ekstrakcja genialnie współpracuje z bongiem
  • Zero elektroniki, zero baterii – cokolwiek się stanie, nie ma tu co się popsuć w klasycznym sensie awarii
  • Ogromna moc i genialna wydajność – ekstrakcja jest tutaj ekspresowa, równomierna oraz bardzo skuteczna

❌ Wady:

  • Wymaga odpowiedniej techniki ogrzewania – pierwsze sesje to nauka, nie gotowy efekt
  • Wymaga zewnętrznego źródła ciepła i zupełnie nie jest dyskretnym sprzętem
  • Cena jak na butanowy waporyzator jest wysoka – to sprzęt premium
  • Długo utrzymuje temperaturę po sesji – ciężko jest przygotować kolejne nabicie od razu po sesji
  • Korpus się nagrzewa – to może być uciążliwe przy użytku bez filtra wodnego
  • Przytłaczające chmurki bez bonga – przy użytkowaniu bez filtra wodnego chmurki mogą być zbyt intensywne nawet dla doświadczonego użytkownika

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 95
  • Łatwość użytkowania: 90
  • Vapor: 90
  • Wydajność: 95
  • Dyskrecja: 50
  • Bateria: n/d
  • Wygoda czyszczenia: 70
  • Ostateczny werdykt: 95

Waporyzator PAX Flow – najbardziej mobilny sprzęt

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: hybrydowe

PAX Flow to kompaktowy przenośny elektroniczny waporyzator marki PAX Labs z hybrydowym systemem grzewczym, niezwykle swobodnym przepływem powietrza, komorą (z magnetyczną pokrywą) zlokalizowaną z boku urządzenia i pięcioma trybami temperatury. Obudowa jest wykonana z wysokiej klasy stopu aluminium, jest minimalistyczna i elegancka. Dużej mocy system grzewczy z dynamiczną kontrolą mocy w czasie rzeczywistym to rozwiązanie znane z Venty – im mocniejsze będą nasze wdechy, tym mocniejsze będzie grzanie, dzięki czemu PAX Flow zawsze nadąża z produkcją pary.

Muszę być z Wami szczery: przez lata moja opinia o waporyzatorach PAX była ambiwalentna. 10 lat temu PAX 2 robił wrażenie, ale już wtedy wydawał się on dość drogi. Marka tworzyła urządzenia eleganckie i intuicyjne, ale zawsze z kompromisem w kwestii wydajności ekstrakcji – czysta kondukcja miała swoje limity, aby wydobyć wszystko potrzebne były długie sesje, podczas których jakość pary stopniowo się pogarszała, zaś konieczność mieszania w komorze była irytująca. Waporyzator PAX Flow to pierwszy model tej marki, który zmienia tę narrację.

Kluczową zmianą jest hybrydowy system grzewczy, łączący kondukcję z konwekcją. Materiał roślinny jest ogrzewany zarówno przez kontakt ze ściankami, jak i przez przepływające gorące powietrze – efektem jest równomierna ekstrakcja bez hotspotów i bez konieczności mieszania w komorze. Brzmi prosto, ale dla PAX-a to przełomowa zmiana po latach upierania się przy czystej kondukcji.

Boczne umiejscowienie komory z magnetyczną pokrywą to kolejna rzecz, która sprawdza się w PAX Flow genialnie. Dostęp do komory jest szybki i wygodny, a napełnianie i czyszczenie (szczególnie ono!) znacznie prostsze niż w poprzednich generacjach.

PAX Flow oferuje niezwykle swobodny airflow na poziomie 10 litrów na minutę – to ogromny przeskok względem wcześniejszych modeli, oferujących przepływ na poziomie 1,5 litra na minutę, jak również względem nowego PAX Four, którego przepływ to 2,5 litra na minutę. Dzięki dynamicznemu systemowi grzewczemu nawet tak swobodny airflow w PAX Flow nie jest przeszkodą na drodze do produkcji gęstych chmurek, co w połączeniu czyni każdą inhalację nie tylko komfortową, ale i satysfakcjonującą.

Mamy tu do wyboru 5 trybów temperatury z dynamiczną kontrolą w czasie rzeczywistym – system automatycznie dostosowuje moc grzania do siły wdechu i ilości materiału w komorze. W praktyce oznacza to bardziej naturalną inhalację, bez konieczności uczenia się specjalnych technik. Szeroka, otwarta ścieżka pary to kolejny plus: przepływ jest swobodny i naturalny, para doskonale schłodzona, zaś czyszczenie zajmuje dosłownie minutę.

Para z PAX Flow jest gładka i przyjemna przez zdecydowaną większość sesji. Pierwsze wdechy zapewniają najbardziej wyrazisty smak, ale on również pozostaje na wysokim poziomie niemal do końca sesji – dopiero gdy susz jest już wykorzystany, zmienia on smak, co jest sygnałem do końca sesji. Brak aplikacji mobilnej – bardzo dobra decyzja, PAX Labs słusznie postawiło na prostotę obsługi.

Design pozostaje minimalistyczny i elegancki, matowe aluminium prezentuje się bardzo dobrze. Gabaryty są kompaktowe, dzięki czemu waporyzator bez problemu mieści się w kieszeni. Należy jednak podkreślić, że obudowa PAX Flow może się nagrzewać – szczególnie przy wysokich temperaturach lub dłuższych sesjach.

PAX Flow jako pierwszy model marki przeszedł na port USB-C, porzucając dedykowaną stację ładowania z poprzednich generacji. Ładowanie do 50% zajmuje około 20 minut, a pełne naładowanie poniżej 40 minut – pod warunkiem użycia dołączonego kabla USB-C PD; ze zwykłym kablem USB-C czas ten wydłuża się do około 90 minut.

Bateria o pojemności 2000 mAh pozwala na 4-5 pełnych sesji na jednym ładowaniu, co nie jest wynikiem imponującym na tle konkurencji – urządzenie jest po prostu energochłonne, a bateria wbudowana.

Dla kogo?

Dla użytkownika, który ceni prostotę, elegancję oraz świetną jakość pary i wydajność, ale w kompaktowym formacie. Świetny dla osób, które wcześniej miały PAX-a i były nim rozczarowane – Flow to inne urządzenie, naprawdę.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

PAX Flow jest bardziej dyskretny i prostszy w obsłudze niż Tinymight 2, ale ustępuje mocą ekstrakcji. Względem poprzednich modeli PAX (PAX 3, PAX Plus), Flow to fundamentalna zmiana — hybrydowy system grzewczy eliminuje główną wadę poprzedników, czyli konieczność mieszania w komorze.

✅ Zalety:

  • Hybrydowy system grzewczy to przełom dla marki – koniec z koniecznością mieszania w komorze
  • Boczna komora z magnetyczną pokrywą – napełnianie i czyszczenie to w końcu przyjemność, nie irytacja
  • Dynamiczna kontrola temperatury w czasie rzeczywistym automatycznie dostosowuje moc grzania do stylu inhalacji
  • Minimalistyczny design z matowego aluminium – jeden z najładniej wyglądających waporyzatorów na rynku
  • Swobodny przepływ powietrza – aż do 10 l/min
  • Świetna jakość pary – jest zawsze gładka, pełna smaku i nie drażni układu oddechowego
  • Genialne chłodzenie – para jest świetnie schłodzona nawet przy wysokich temperaturach
  • Szybkie ładowanie – pełne naładowanie baterii w mniej niż 40 minut

❌ Wady:

  • Pięć trybów zamiast pełnej regulacji temperatury – ograniczone możliwości fine-tuningu temperatury
  • Nieco większe gabaryty niż poprzednie modele PAX – nadal kieszonkowy, ale mniej subtelny
  • Stosunkowo wysoka cena – PAX Flow jest droższy niż poprzednie urządzenia PAX Labs
  • Brak aplikacji mobilnej – nie ma możliwości dokładnej personalizacji sesji
  • Nagrzewanie się obudowy – zauważalne szczególnie przy kilku sesjach pod rząd lub podczas dłuższej inhalacji

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 90
  • Łatwość użytkowania: 95
  • Vapor: 90
  • Wydajność: 90
  • Dyskrecja: 98
  • Bateria: 70
  • Gwarancja: 90
  • Wygoda czyszczenia: 100
  • Ostateczny werdykt: 93

Waporyzator HyperDyn – najlepszy sprzęt od DynaVap

Typ: przenośny, butanowy | Ogrzewanie: konwekcja

HyperDyn to przenośny butanowy waporyzator marki DynaVap wykonany w całości z tytanu klasy medycznej i pokryty powłoką DuraDyn. To pierwszy DynaVap z większą komorą, która może zmieścić nawet do 0,25 g suszu. HyperDyn jest kompatybilny ze szlifami 10 mm i 14,5 mm bez dodatkowych adapterów i jest w pełni kompatybilny z innymi elementami ekosystemu DynaVap.

Przez lata fani DynaVap mieli do marki jedno zastrzeżenie: mała komora. 0,1 g to doskonale rozwiązanie do mikrodozowania i ekonomicznego użytkowania, ale kiedy chcesz „dłuższej” sesji albo masz wyższą tolerancję, to trochę za mało. Waporyzator HyperDyn to odpowiedź DynaVap na tę krytykę – odpowiedź naprawdę dobra.

Komora HyperDyna mieści do 0,25 g suszu – 2,5 razy tyle, co klasyczny VapCap. Do tego tytanowy cap o większej średnicy, co razem daje znacznie większą masę termiczną i bardziej intensywną, gęstą parę. Pełny tytan klasy medycznej, pokryty nową powłoką DuraDyn zapewnia niesamowitą wytrzymałość na jakiekolwiek uszkodzenia.

W praktyce HyperDyn działa tak: możesz go używać jak dużego, pojemnego VapCap’a z długimi sesjami i wieloma wdechami, albo możesz – przy odpowiedniej technice ogrzewania – zużyć komorę w kilku intensywnych chmurkach. Ta elastyczność jest bardzo dużą zaletą i wynika z dużego znaczenia stylu ogrzewania – to od użytkownika zależy, jak szybka będzie ekstrakcja.

Korpus HyperDyna jest kompatybilny z filtrami 10 mm i 14,5 mm bez dodatkowych adapterów i jest to ogromna wygoda. Jako waporyzator do bonga HyperDyn sprawdza się znakomicie – doświadczenie, które trudno opisać słowami, po prostu trzeba spróbować. Chmurki są ogromne, gęste i pełne aromatu.

Modularność to kolejna cecha charakterystyczna DynaVap: HyperDyn jest kompatybilny z tipami i korpusami od innych urządzeń marki. Możesz modyfikować, ulepszać, dopasowywać – to urządzenie dla osób, które lubią personalizować.

Brak elektroniki, brak baterii – jak przy każdym DynaVapie. Wymagany jest jednak standardowo palnik butanowy. Jest to oczywiście spory minus butanowców w porównaniu do elektronicznych waporyzatorów. Grzałka indukcyjna to wygodne uzupełnienie dla tych, którzy nie przepadają za klasycznymi zapalniczkami – dobrze sprawdza się tu zarówno Ispire Wand, jak i YLL 3.0 (w Polsce sprzedawana pod marką HERO, jako grzałka HERO Pro).

Dla kogo?

Dla entuzjasty DynaVap lub butanowych waporyzatorów, który potrzebuje więcej mocy i większej pojemności komory. Dla doświadczonych użytkowników z wyższą tolerancją. Dla kolekcjonerów waporyzatorów.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

HyperDyn oferuje 2,5 razy większą komorę niż VapCap M7 przy wyższej cenie i zbliżonej trudności techniki ogrzewania. Względem Vestratto Anvil ThermoCore wygrywa pojemnością komory i modułowością ekosystemu DynaVap; przegrywa szybkością ekstrakcji, precyzją pomiaru temperatury i powtarzalnością. W zestawieniu z Tempest 2 różnica jest wyraźna: Tempest oferuje matrycę kulkową z cyrkonu, pełną ekstrakcję w jednym cyklu grzewczym i możliwość personalizacji przez wymianę kulek, co daje mu przewagę w wydajności i kontroli nad sesją – HyperDyn rewanżuje się większą komorą. Względem Tornado HyperDyn wygrywa pojemnością komory i długością sesji; Tornado odpowiada błyskawiczną ekstrakcją w 2–3 wdechach, wtórną komorą rozbijającą cząsteczki pary i natywną kompatybilnością ze szlifem 14,5 mm bez dodatkowych adapterów – co czyni go lepszym wyborem stricte do bonga. 

✅ Zalety:

  • Komora do 0,25 g – największa w portfolio DynaVap, co daje realnie dłuższe i bardziej intensywne sesje
  • Pełny tytan klasy medycznej z powłoką DuraDyn – odporność na wszelkie uszkodzenia
  • Nowy tytanowy cap o większej średnicy współpracuje z większym tipem – gęste, pełne chmury już od pierwszego wdechu
  • Kompatybilność ze szlifami 10 i 14,5 mm bez adapterów – podłączenie do filtra wodnego zajmuje sekundę
  • Pełna modularność z ekosystemem DynaVap – możesz swobodnie wymieniać tipy i korpusy z innymi modelami marki
  • Świetna jakość pary – gładka i przyjemna para
  • Genialna wydajność – równomierna i skuteczna ekstrakcja dzięki tytanowej komorze
  • Elastyczna szybkość ekstrakcji – wystarczy kilka wdechów, by zużyć całą komorę o pojemności 0,25 g, ale można też przeprowadzić dłuższą sesję, wszystko zależy od techniki ogrzewania
  • Regulowana długość kondensatora – można dostosować działanie waporyzatora według własnych preferencji

❌ Wady:

  • Wymaga palnika lub grzałki indukcyjnej – bez dodatkowego akcesorium nie skorzystasz z waporyzatora
  • Duża komora może być przesadą dla osób używających małych dawek – VapCap M7 będzie dla nich lepszym wyborem
  • Korpus może się nagrzewać podczas inhalacji – może to być uciążliwe szczególnie, kiedy nie korzystamy z bonga

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 89
  • Łatwość użytkowania: 62
  • Wydajność ekstrakcji: 93
  • Dyskrecja: 60
  • Krzywa uczenia: 70
  • Wygoda czyszczenia: 78

Waporyzator POTV LOBO – najlepszy stosunek jakości do ceny

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: hybrydowe z dominacją konwekcji

POTV LOBO to przenośny elektroniczny waporyzator hybrydowy marki Planet of the Vapes z tytanową komorą o pojemności 0,2 g. LOBO jest zasilany wymienną baterią 18650 o pojemności 3500 mAh i posiada pełną regulację temperatury w zakresie 160–221°C. Wyposażony jest w ekran LCD, oferuje ładowanie USB-C oraz mnogość opcji akcesoriów szklanych.

Na tle takich urządzeń jak VENTY czy Tafee Bowle 2, waporyzator POTV LOBO może wyglądać niepozornie. To błąd. LOBO jest waporyzatorem, który po kilku sesjach zmienia swojego właściciela w fana, bo oferuje moc i jakość pary bliską urządzeniom dwa razy droższym.

Hybrydowy system grzewczy z dominacją konwekcji i tytanowa komora mieszcząca do 0,2 g suszu – to są fundamenty waporyzatora POTV LOBO. Tytan gwarantuje neutralny smak, równomierne nagrzewanie, bezpieczeństwo i trwałość. W moich testach komora była w pełni wykorzystywana po około 6 wdechach – to jest wynik, który można określić jako „poważny”, mówi o szybkości i efektywności ekstrakcji.

Czytelny ekran LCD, pełna regulacja temperatury 160–221°C, wymienna bateria – POTV LOBO to naprawdę wygodny sprzęt. Obsługa jest intuicyjna, bez żadnych zbędnych komplikacji. Żywotność baterii jest bardzo dobra – wymienna bateria 18650 Samsung 35E oferuje nawet do 10 sesji na jednym ładowaniu. Ładowanie USB-C jest szybkie i wygodne. Kapsułka dozująca w zestawie pozwala sprawdzić, jak LOBO działa z kapsułkami zanim zdecydujemy się w nie zainwestować..

Para z POTV LOBO jest gładka i aromatyczna, szczególnie po podłączeniu do filtra wodnego. Standardowy szklany ustnik działa, ale chłodzi umiarkowanie dobrze, tutaj różnica przy większym ustniku jest wyraźna – zdecydowanie polecam zainwestować w takie akcesorium, jeśli zamierzasz korzystać z waporyzatora często. Adapter do akcesoriów szklanych jest w zestawie ze sprzętem. Wystarczy tylko wyjąć ustnik i można podłączyć mnóstwo innych dodatków.

POTV LOBO to urządzenie, które zaspokoi zarówno kogoś, kto chce delikatnej, smakowej sesji na niskich temperaturach, jak i kogoś, kto szuka gęstych, intensywnych chmur. Ta elastyczność w połączeniu z kompaktową formą i wymienną baterią sprawiają, że LOBO jest jednym z najbardziej „codziennych” przenośnych waporyzatorów w tej klasie cenowej.

Warto też powiedzieć, że LOBO jest porównywalny z Mighty+ czy VENTY jeśli chodzi o moc i jakość pary – a kosztuje istotnie mniej.

Dla kogo?

Dla użytkownika szukającego najlepszego stosunku mocy do ceny wśród przenośnych elektronicznych waporyzatorów. Dla osób, które lubią Mighty+, ale nie chcą płacić premium za markę Storz & Bickel.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

POTV LOBO, Healthy Rips ROGUE 2 i FURY 3 to trójka bardzo zbliżonych urządzeń – wszystkie hybrydowe, z tytanową komorą, USB-C i pass-through. Główna przewaga LOBO nad oboma to wymienna bateria, którą można błyskawicznie zamienić w terenie. ROGUE 2 ma dłuższy czas pracy od FURY 3 dzięki większej baterii. XLUX Roffu stoi niżej w tym zestawieniu – jest tańszy i oferuje dwie wymienne komory oraz tryb on-demand, ale ustępuje LOBO jakością ekstrakcji i ogólnym dopracowaniem. 

✅ Zalety:

  • Tytanowa komora zapewnia neutralny, czysty smak i trwałość – zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż np. stal nierdzewna
  • Efektywność ekstrakcji porównywalna jak w VENTY i Mighty+, ale w szybszym tempie przy istotnie niższej cenie
  • Wymienna bateria 18650 – nawet do 10 sesji na jednym ogniwie, łatwa i tania wymiana
  • Ekran LCD i pełna regulacja temperatury 160–221°C – klasyczna, intuicyjna obsługa
  • Kapsułka dozująca w zestawie i kompaktowa forma – praktyczny towarzysz zarówno w domu, jak i poza nim
  • Świetna jakość pary – gładka i przyjemna nawet przy standardowym ustniku
  • Bardzo dobry smak – tytanowa komora zapewnia świetne oddanie aromatu ziół
  • Wygodne użytkowanie – prosta obsługa w każdych warunkach
  • Adapter do akcesoriów szklanych w zestawie – od razu umożliwia rozbudowę sprzętu o ustniki chłodzące czy adapter do filtra wodnego
  • Dyskrecja – sprzęt nie rzuca się w oczy, idealny do użytkowania poza domem

❌ Wady:

  • Standardowy ustnik szklany dostarcza zbyt ciepłej pary– filtr wodny lub ustnik 3D czy bubbler to tutaj konieczność, nie opcja
  • Zakres temperatury kończy się na 221°C, co przy koncentratach może być ograniczeniem
  • Ograniczony airflow – jest tu pewien opór przy wdechu

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 85
  • Łatwość użytkowania: 90
  • Vapor: 88
  • Wydajność ekstrakcji: 90
  • Dyskrecja: 85
  • Bateria: 85
  • Gwarancja: 80
  • Wygoda czyszczenia: 85
  • Ostateczny werdykt: 90

Waporyzator Trippy 2 by High Labs – najlepszy budżetowy sprzęt

Typ: przenośny, elektroniczny | Ogrzewanie: kondukcyjne

Trippy 2 to waporyzator przenośny dostępny poniżej 400 zł, który powstał we współpracy między mną (VapoManiakiem) i CEO VapeFully, Lucasem Cysewskim. W segmencie elektronicznych waporyzatorów budżetowych Trippy 2 nie ma sobie równych na polu mocy.

Przyznam szczerze – to najlepszy obecnie wapek, jeśli chodzi o stosunek jakość/cena. Rynek urządzeń poniżej 400 zł jest pełen sprzętu, który wygląda dobrze na zdjęciach, w opisach i tabelkach z funkcjami, a w praktyce bardziej doświadczonych użytkowników suszu rozczarowuje już po pierwszej sesji. Waporyzator Trippy 2 to jednak inna historia, i to historia, którą warto opowiedzieć.

To druga generacja pierwszego waporyzatora marki High Labs, który powstał przy bezpośrednim udziale społeczności użytkowników – dosłownie: zebrano feedback setek użytkowników pierwszej wersji i na tej podstawie powstała 2. generacja w odpowiedzi na konkretne uwagi. Efekt jest naprawdę imponujący jak na tę półkę cenową.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to jakość wykonania. Korpus ze stali nierdzewnej waży 121 g, co daje przyjemne poczucie solidności, ale nie jest uciążliwe przy noszeniu w kieszeni. Wymiary 36 × 24 × 123 mm sprawiają, że mieści się doskonale w dłoni. Design jest celowo minimalistyczny – widać tu wyraźną inspirację linią PAX, co w tym segmencie cenowym jest raczej komplementem niż zarzutem.

Wyjmowana szklana ścieżka pary to rozwiązanie, którego nie sposób spodziewać się w wapku za 399 zł. To element, który realnie wpływa na smak i komfort inhalacji – a przy tym można go wyjąć oraz łatwo wyczyścić. Trippy 2 oferuje 5 ustawień temperatury od 160 do 220°C i pojemną ceramiczną komorę mieszczącą do ok. 0,25 g, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających – ale ta pojemność nie jest tutaj koniecznością! Można dokupić dedykowany szklany wypełniacz komory, który sprawia, że wapek działa ze znacznie mniejszymi ilościami suszu. Wówczas wystarczy ok. 0,1 g, by przeprowadzić sesję – co dla większości początkujących użytkowników to zupełnie wystarczające.

Nowością w 2. generacji Trippy jest moduł wibracyjny informujący o gotowości do sesji i jej zakończeniu. Na obudowie oprócz diod LED znajdziemy zaledwie 2 przyciski – obsługa Trippy 2 jest tak prosta, że mogę bez wahania powiedzieć: to waporyzator dla absolutnego początkującego, który potrafi jeszcze więcej w rękach doświadczonego użytkownika. Nagrzewanie zajmuje ok. 30 sekund, bateria 2600 mAh wystarcza na około 10 pełnych sesji, a ładowanie przez USB-C trwa 90 minut. To solidne liczby. Ekstrakcja jest równomierna i skuteczna bez konieczności mieszania suszu w komorze. W teście przy 205°C komorę wykorzystałem w 5–6 wdechach – bardzo przyzwoity wynik jak na tę klasę cenową.

Co dla mnie osobiście najważniejsze, z Trippy 2 po prostu przyjemnie się korzysta. Para ma czysty smak, pozwalający cieszyć się terpenami, dopiero ostatnie buszki pod koniec sesji pozwalają odczuć kondukcyjną naturę Trippy 2, która sprawia, że smak robi się wówczas dość “ugotowany”. Natomiast przez większość sesji Trippy 2 smakuje naprawdę świetnie a para jest gładka, dobrze schłodzona i ogólnie przyjemna. Przepływ powietrza jest swobodny, warto jednak zaciągać się raczej wolniej niż szybciej jeśli zależy nam na gęstych chmurkach.

Dla kogo?

Dla kogoś, kto szuka pierwszego waporyzatora do suszu i nie chce od razu wydawać 1000 czy 1500 zł – Trippy 2 to najlepszy budżetowy waporyzator elektroniczny dostępny aktualnie na rynku i zarazem najtańszy waporyzator do suszu, który nie znosi kompromisów w kwestii jakości pary. Idealny też jako „drugi waporyzator” – np. do podróży, na wyjścią albo oprócz waporyzatora stacjonarnego. Nie jest to może urządzenie, którym zachwycisz konesera, ale jak na ten segment, Trippy 2 naprawdę nie ma sobie równych. Natomiast nawet koneser nie odmówi Trippy 2 mocy.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Trippy 2 kosztuje tyle samo, co jego bezpośredni konkurent z budżetowej półki, czyli X-MAX V4 Pro, ale oferuje prostszą obsługę, przyjemniejszą parę, bardziej pojemną komorę oraz większą moc – V4 Pro wygrywa wymienną baterią, pełniejszą kontrolą temperatury i trybem on-demand. Trippy 2 jest wyraźnie łatwiejszy dla początkującego a jednocześnie działa wystarczająco mocno dla osób z większą tolerancją.

✅ Zalety:

  • Wyjmowana szklana ścieżka pary – unikatowa kwestia w tej półce cenowej, realnie wpływa na czystość smaku i chłodzenie pary
  • Nagrzewanie w 30 sekund i ładowanie USB-C w 90 minut – pełne naładowanie wystarcza na aż 80 minut pracy (to niemal stosunek 1:1!)
  • Ceramiczna komora z wysokiej jakości grzałką zapewnia skuteczną i równomierną ekstrakcję bez konieczności mieszania suszu
  • Solidny stalowy korpus i kompaktowe wymiary – wygląda i leży w ręku jak kilkukrotnie droższe modele

❌ Wady:

  • Tylko pięć zaprogramowanych temperatur – brak pełnej regulacji stopień po stopniu
  • Bateria 2600 mAh nie poraża pojemnością, przy intensywnym użytkowaniu ładujesz codziennie
  • Może okazać się zbyt przytłaczający – spora pojemność komory przy naprawdę skutecznej i szybkiej ekstrakcji mogą przytłoczyć początkującego użytkownika, dlatego zalecam niższe ustawienia na start!

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 90
  • Łatwość użytkowania: 85
  • Vapor: 85
  • Wydajność: 88
  • Dyskrecja: 88
  • Bateria: 80
  • Wygoda czyszczenia: 100
  • Gwarancja: 95 (aż 3 lata po zarejestrowaniu sprzętu na stronie)
  • Ostateczny werdykt: 88/100

Waporyzator Vapman Click – najbardziej oszczędny sprzęt

Typ: przenośny, butanowy | Ogrzewanie: kondukcja on-demand

Vapman to marka założona w 2001 roku – jedna z najstarszych marek waporyzatorów na świecie, starsza od DynaVap o ponad dekadę. Vapman Click jest pierwszym modelem w historii marki z mechanicznym systemem sygnalizacji temperatury, którego brak w przypadku wcześniejszych modeli był główną barierą wejścia dla nowych użytkowników całej linii.

Vapman to marka z ponad 24-letnią historią – jeden z absolutnych klasyków waporyzacji butanowej, produkowany ręcznie – dawniej w Szwajcarii, a od kilku lat we Włoszech. Waporyzator Vapman Click to jej najnowsza, najbardziej dopracowana odsłona, i powiem wprost: to urządzenie jest kompletnie inne od wszystkiego, co na co dzień trafia w moje ręce.

Zacznę od tego, co wyróżnia Vapmana Click na tle całej reszty rodziny Vapman: system sygnalizacji temperatury. Poprzednie modele wymagały wyczucia – sam musiałeś wiedzieć, jak długo grzać i jakiej wielkości płomień zastosować, żeby trafić w optymalną temperaturę waporyzacji. Nieumiejętne podgrzewanie stosunkowo łatwo może doprowadzić w tych modelach do zapłonu suszu w komorze. To był próg wejścia, który odstraszał część użytkowników. Vapman Click rozwiązuje to tak jak waporyzatory DynaVap: dwukrotne kliknięcie oznacza, że temperatura jest właściwa i możesz zacząć inhalację. Kolejne kliknięcie po schłodzeniu informuje, że temperatura spadła poniżej optimum i czas znów przyłożyć palnik. Prosto, intuicyjnie i bez elektroniki.

Komora grzewcza wykonana jest z miedzi pokrytej 24-karatowym złotem – to nie jest chwyt marketingowy, lecz realne rozwiązanie inżynieryjne, które wpływa na czystość smaku i równomierność ekstrakcji. Para z Vapman Click ma profil aromatyczny, którego nie uświadczysz w żadnym waporyzatorze z tej półki cenowej. Jeśli smak to dla Ciebie priorytet, to tu go znajdziesz.

Jakość pary w przypadku Vapmana Click to zdecydowanie topka rynku. Skuteczność ekstrakcji stoi tutaj na najwyższym poziomie. Para jest przyjemna i “gładka”, ale przy tym też zaskakująco skuteczna w działaniu. Szybkość ekstrakcji zależy natomiast od agresywności ogrzewania. Im szybsza sesja tym bardziej drażniąca para.

Ustnik wyposażony jest w system AFC (Airflow Control) – obracasz go, żeby regulować gęstość i temperaturę wdychanej pary. Z kolei wewnątrz ustnika znajdziemy spiralę chłodzącą od Simrell Collection, która skutecznie chłodzi parę. Komora na ~0,1 g to i tak dwukrotnie więcej niż oferowały poprzednie modele Vapman, jednak nie musisz jej wypełniać w całości – dzięki temu wystarczy zarówno do mikrodozowania, jak i do pełnej sesji.

Vapman Click dostępny jest w trzech wariantach drewna: Pure Cherry (wiśnia, bez osłony termicznej, najtańszy i najbardziej przystępny dla nowych użytkowników), Classic Walnut (orzech, z ceramiczną osłoną termiczną mica) oraz Classic Amaranth (drewno amarantowe o czerwono-fioletowym odcieniu, z osłoną termiczną mica). Każdy egzemplarz jest ręcznie produkowany we Włoszech.

Brak elektroniki, brak baterii, brak ładowania – jedyne, czego potrzebujesz, to palnik butanowy. Urządzenie jest praktycznie niezniszczalne w długim terminie, a wszystkie części można wymienić.

Dla kogo?

Dla konesera, który chce czegoś zupełnie innego – urządzenia z duszą, historią i rzemieślniczą precyzją. Świetny jako uzupełnienie używanego na co dzień modelu elektronicznego lub jako główny towarzysz dla osób, które lubią rytuał butanowej waporyzacji bez uczenia się trudnej techniki użytkowania znanej z poprzednich generacji.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

Vapman Click jest bez porównania łatwiejszy do opanowania niż klasyczny Vapman 2.0, który nie posiada żadnego mechanizmu kontroli temperatury, ale i znacznie łatwiejszy od  VapCap M7 ponieważ Vapmana nie trzeba obracać podczas ogrzewania. Względem VapCap M7 Vapman Click wygrywa smakiem pary i estetyką wykonania; przegrywa ceną wersji Classic i brakiem możliwości ulepszenia – ekosystem DynaVap zawiera znacznie więcej elementów, dzięki czemu można ulepszyć sprzęt; Vapman Click też jest kompatybilny z innymi Vapmanami, jeśli chodzi o części, ale ciężko tu o znaczący “upgrade”.

✅ Zalety:

  • System klikający – dwukrotne kliknięcie sygnalizuje gotowość, kolejne – konieczność ponownego ogrzania
  • Komora pokryta 24-karatowym złotem – czystość smaku i profil aromatyczny nieosiągalny dla elektroniki w tej cenie
  • Produkowany ręcznie we Włoszech ze szlachetnych materiałów – drewno, miedź, stal nierdzewna. Estetyka i trwałość jednocześnie
  • Zaawansowane i skuteczne chłodzenie pary – AFC + spirala chłodząca Simrell w ustniku umożliwiają regulację gęstości i temperatury pary
  • Zero baterii, zero elektroniki – praktycznie bezawaryjny, serwisowany przez wymianę pojedynczych części
  • Genialna wydajność oraz oszczędność – z suszu wyciągamy tutaj maksimum i wystarczy tylko niewielka ilość ziół do pełnoprawnej sesji
  • Świetna jakość pary – to jeden z najlepszych waporyzatorów na rynku pod tym względem
  • Łatwa obsługa – szczególnie w porównaniu z poprzednimi modelami Vapmana
  • Do suszu i koncentratów – ten model doskonale sprawdzi się także przy koncentratach

❌ Wady:

  • Wymaga palnika butanowego – nie jest to sprzęt do użycia wszędzie i w każdych warunkach (wiatr, miejsca publiczne)
  • Mała komora (~0,1 g) – nie dla osób szukających długich, wieloosobowych sesji bez przerw na doładowanie
  • Cena wersji Classic z tarczą mica (Classic Walnut i Amaranth) jest znacznie wyższa niż wersji Pure Cherry

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 95
  • Łatwość użytkowania: 90
  • Vapor: 92
  • Wydajność: 99
  • Dyskrecja: 60
  • Wygoda czyszczenia: 80
  • Bateria: n/d
  • Gwarancja: 80
  • Ostateczny werdykt: 86

Waporyzator VapCap M7 / M7XL – niezawodny w każdych warunkach

Typ: przenośny, butanowy | Ogrzewanie: konwekcja + kondukcja, zewnętrzne źródło ciepła

VapCap M7 to siódma generacja kultowej serii M marki DynaVap, która od 2015 roku definiuje kategorię analogowych waporyzatorów butanowych. Spośród wszystkich butanowców w tym rankingu M7 jest najtańszy i jednocześnie oferuje genialną jakość pary, a także skuteczność.

VapCap to dla mnie urządzenie szczególne. Testowałem każdą generację – od pierwszego modelu szklanego (VapCap OG) poprzez pierwsze, stare M-ki i wszystkie kolejne iteracje, aż po obecne M7 i M7XL. DynaVap robi jedną rzecz od lat: bierze prostą, analogową konstrukcję i z każdą generacją doprowadza ją o krok bliżej doskonałości, oczywiście nigdy jej nie osiągając. M7XL to chyba najlepszy efekt tej ewolucji, jaki do tej pory widziałem.

Zacznę od tego, czym waporyzator VapCap M7 nie jest – to nie urządzenie dla każdego. Wymaga zewnętrznego źródła ciepła – palnika butanowego lub grzałki indukcyjnej – i trochę wprawy przy pierwszych sesjach, żeby wyczuć właściwy timing ogrzewania i złapać „klik”. Jeśli szukasz urządzenia, które wyjmujesz z kieszeni, wciskasz przycisk i po 30 sekundach się inhalujesz, VapCap nie jest tym, o czym myślisz. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci konieczność poświęcenia chwili na opanowanie techniki, wówczas otwierają się przed Tobą możliwości, które trudno przecenić.

Komora M7 mieści ok. 0,1 g suszu – połowę mniej niż większość elektronicznych modeli. Można regulować pojemność i np. zmniejszyć komorę przy niższych potrzebach. To jest właśnie jego siła. Tak mała ilość materiału, ogrzanego z zewnątrz przy pełnej kontroli przez użytkownika, generuje parę o intensywności, którą trudno osiągnąć elektronicznie. Nowe żeberkowanie „kolczugi” na korpusie poprawia chwyt i wygląd, nowy tip (komora) bez żeberek chłodzących ma większą masę termiczną – ciepło jest magazynowane dłużej, co skraca całą inhalację i daje bardziej intensywne efekty niż poprzednie modele.

VapCap M7 oferuje genialną wydajność. Skuteczność ekstrakcji stoi tutaj na poziomie znanym ze znacznie droższych sprzętów. Sesja może być szybka lub bardziej rozłożona – wszystko zależy od techniki ogrzewania. Para jest pełna smaku i pod tym względem również ten sprzęt dorównuje znacznie droższym urządzeniom.

Nowością w M7 jest też zmodyfikowany wlot powietrza. Producent wyraźnie zaznacza, żeby przy standardowej waporyzacji nie zasłaniać go w ogóle – to daje swobodniejszy przepływ i chłodniejszą parę. Przy filtrze wodnym można eksperymentować z całkowitym zakrywaniem wlotu, aby uzyskać maksymalnie gęstą parę. VapCap M7 w wersji XL umożliwia zablokowanie airflow przez ustawienie kondensatora w odpowiedniej pozycji – tak jak np. w HyperDynie.

Wersja XL to po prostu dłuższy korpus – lepsza do bezpośredniej inhalacji bez filtra, bo chłodzi parę naturalnie przez dłuższą ścieżkę. Przy filtrze wodnym klasyczne M7 jest moim wyborem.

Trwałość VapCap M7 jest praktycznie nieograniczona. Stal nierdzewna, brak elektroniki, brak baterii – nie ma tu co się zepsuć. To urządzenie, które w sensownych warunkach użytkowania przetrwa właściciela.

Dla kogo?

Dla osób szukających maksymalnej wydajności ekstrakcji przy minimalnych kosztach. Idealny do mikrodozowania ze względu na małą komorę. Wymaga odrobiny nauki, ale nagradza hojnie opanowanie odpowiedniej techniki.

Jak wypada na tle konkurencji? ⚖️

VapCap M7 kosztuje mniej niż Vapman Click i HyperDyn, ale oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości pary wśród wszystkich butanowców w zestawieniu. Względem HyperDyna przegrywa pojemnością komory (0,1 g vs 0,25 g), ale wygrywa większą oszczędnością materiału, kompaktowością i ceną.

✅ Zalety:

  • Praktycznie niezniszczalna konstrukcja – stal nierdzewna, zero elektroniki, zero baterii do zepsucia
  • Wyjątkowa jakość pary jak na tę cenę – smak dorównuje znacznie droższym sprzętom
  • Nowy tip bez żeberek chłodzących = większa masa termiczna, szybsza i intensywniejsza ekstrakcja niż w poprzednich modelach
  • Modularność i kompatybilność z całym ekosystemem DynaVap – możesz modyfikować i rozbudowywać sprzęt
  • Ekonomiczne mikrodozowanie – 0,1 g to pełnoprawna, intensywna sesja
  • Niesamowita wydajność – butanowe waporyzatory wyróżniają się świetną skutecznością, jeśli chodzi o ekstrakcję substancji aktywnych
  • Możliwość rozbudowy – VapCap M7 jest kompatybilny z całym ekosystemem DynaVap, więc można go “ulepszyć” np. dodając lepszy tip czy wymieniając korpus, możliwości są niemal nieograniczone

❌ Wady:

  • Wymaga palnika butanowego lub grzałki indukcyjnej – to dodatkowy wydatek i nie jest to sprzęt „wyjmij i działa”
  • Skuteczna technika ogrzewania wymaga nauki – pierwsze sesje mogą nie być najskuteczniejsze i najwygodniejsze, później wyczujesz timing oraz technikę
  • Dyskrecja poza domem z palnikiem kuleje – przy grzałce indukcyjnej jest lepiej, ale i tak nie jest to sprzęt dla tych, którym zależy na maksymalnej dyskrecji.

📊 Oceny VapoManiaka /100:

  • Pierwsze wrażenia: 85
  • Łatwość użytkowania: 60
  • Vapor: 90
  • Wydajność: 92
  • Dyskrecja: 50
  • Bateria: n/d
  • Wygoda czyszczenia: 80
  • Gwarancja: 90
  • Ostateczny werdykt: 87/100

Jaki waporyzator kupić w 2026 roku? Podsumowanie

Czternaście urządzeń, czternaście różnych odpowiedzi na jedno pytanie – bo najlepszy waporyzator to zawsze kwestia kontekstu użytkownika, nie obiektywna prawda absolutna. Jeśli nadal nie wiesz, które z nich jest dla Ciebie, mam kilka konkretnych rekomendacji.

Zaczynasz przygodę z waporyzacją i masz budżet do 400 zł? Trippy 2 by High Labs. Prosta obsługa, szklana ścieżka pary i wibracja informująca o gotowości – a do tego naprawdę duża moc jak na tę półkę cenową. Bez rozmyślania.

Chcesz najlepszej jakości pary ponad wszystko inne? Tafee Bowle Series 2. Ceramiczne kapsułki i czysta konwekcja dają parę najgładszą i najchłodniejszą spośród wszystkich przenośnych urządzeń w tym zestawieniu – i to bez filtra wodnego.

Szukasz najlepszego całościowego waporyzatora elektronicznego, bez kompromisów? Limelight Frolic. Grzałka 120 W, tryb on-demand do 240°C, wymienna bateria 21700 i modularność, której nie znajdziesz nigdzie indziej w tej klasie.

Zależy Ci na błyskawicznej ekstrakcji on-demand w przenośnym formacie? Tinymight 2. Fińska robota, 75 W mocy i nagrzewanie w 3–4 sekundy. Nadal czołówka rynku.

Używasz filtra wodnego lub planujesz zacząć? Arizer Solo 3 V2. Szklana ścieżka pary, dwa adaptery wodne w zestawie i najdłuższy czas pracy baterii w całym rankingu. To urządzenie zaprojektowane właśnie pod tę kombinację.

Chcesz czegoś prostego, dyskretnego i niezawodnego w każdych warunkach? PAX Flow. W końcu PAX, który jest naprawdę wart swojej ceny – hybrydowy system grzewczy zmienia tę markę nie do poznania.

Waporyzujesz głównie w domu i chcesz absolutnie najwygodniejszej, sesyjnej waporyzacji? VENTY. Grzałka 140 W, regulowany airflow i dwupoziomowe chłodzenie pary – trudno o prostszy w obsłudze przenośny sprzęt tej klasy.

Interesują Cię butanowce i chcesz maksymalnej ekstrakcji bez żadnej elektroniki? Vestratto Anvil ThermoCore lub Tempest 2 – w zależności od tego, czy wolisz przewidywalne, agresywne uderzenie (Anvil) czy personalizację przez wymienne kulki i pełną kontrolę nad każdym parametrem sesji (Tempest 2).

Chcesz najlepszego stosunku jakości do ceny wśród elektronicznych modeli klasy średniej? POTV LOBO. Tytanowa komora, wymienna bateria i ekstrakcja porównywalna z VENTY czy Mighty+ – za istotnie mniejsze pieniądze.

Ten ranking powstaje z myślą o każdym, kto szuka rzetelnej, a nie sponsorowanej opinii. Waporyzacja to branża, w której szczegóły mają ogromne znaczenie – i chętnie pomogę Ci wybrać model dopasowany do Twoich konkretnych potrzeb.

Jeśli planujesz zakup, polecam VapeFully – sklep, gdzie znajdziesz każdy waporyzator z tego zestawienia. Polecam kupować właśnie tam, bo ceny są świetne, a dostawa szybka! Wspierając VapeFully, wspierasz jednocześnie mnie. 🙏

VapoManiak


Wszelkie testy waporyzatorów przeprowadzam przy użyciu legalnych ziół, najczęściej suszu CBD i medycznej marihuany. Pamiętaj, że marihuana i jej przetwory zawierające THC są na terenie Polski zakazane. Ta strona nie zachęca do ich stosowania.

Najczęściej zadawane pytania o waporyzatory 2026

Jaki waporyzator kupić na początek w 2026 roku?

Waporyzator Trippy 2 by High Labs to najlepsza opcja dla początkującego poniżej 400 zł. Prosta obsługa, szklana ścieżka pary i wibracja informująca o gotowości – a do tego naprawdę duża moc, porównywalna z kilkukrotnie droższymi urządzeniami.

Jaki waporyzator przenośny ma najlepszą jakość pary w 2026 roku?

Waporyzator Tafee Bowle Series 2 – czysto konwekcyjny system grzewczy i ceramiczne kapsułki dają parę, która jest gładka i aromatyczna w stopniu trudnym do osiągnięcia przez inne przenośne urządzenia na rynku. Jako waporyzator sesyjny najlepiej sprawdza się Arizer Solo 3 V2 – intensywniejszy, bardziej wydajny przy długich sesjach.

Który waporyzator do suszu z wymienną baterią wybrać?

W tym zestawieniu wymienną baterię 18650 mają: Limelight Frolic,Tinymight 2 i POTV LOBO. To duży atut przy codziennym użytkowaniu – zapasowe ogniwo w kieszeni eliminuje ryzyko rozładowania.

Jaki waporyzator butanowy wybrać w 2026 roku?

VapCap M7 to klasyczny wybór dla tych, którzy lubią rytuał i cenią moc ekstrakcji przy niskiej cenie. Vapman Click to opcja dla konesera ceniącego rzemiosło i aromat. Vestratto Anvil ThermoCore to analogowy heavy-hitter dla zaawansowanych. HyperDyn to DynaVap z dużą komorą. Natomiast Tempest 2 to przenośny ball vape – topowa propozycja, jeśli chodzi o wydajność.

Który waporyzator najlepiej współpracuje z filtrem wodnym (bongiem)?

Najlepszy waporyzator do bonga w 2026 roku to Arizer Solo 3 V2 – szklane ustniki i dwa adaptery 14,5 mm w zestawie sprawiają, że jest wprost zaprojektowany pod filtrację wodną. Tempest 2 i Vestratto Anvil ThermoCore ze szlifem 14,5 mm to inne mocne opcje.

Który waporyzator konwekcyjny wybrać w 2026 roku?

Najlepsze przenośne waporyzatory elektroniczne on-demand w 2026 roku to Tinymight 2, Limelight Frolic oraz Tafee Bowle Series 2. Wszystkie oferują topowe parametry, jeśli chodzi o skuteczność ekstrakcji. Z tego zestawienia Tafee Bowle Series 2 oferuje najbardziej gładką i przyjemną parę.

Ile kosztuje dobry waporyzator w 2026 roku?

Dobry waporyzator elektroniczny przenośny zaczyna się od około 400 zł (Trippy 2). Dobry waporyzator butanowy to już od 300–500 zł (VapCap M7). Cena waporyzatora klasy średniej (poważny przenośny) to 900–1500 zł (POTV LOBO, Arizer Solo 3 V2, Tinymight 2, VENTY). Topowe propozycje mogą kosztować nawet powyżej 2000 zł (np. Tafee Bowle Series 2).

Jaka jest różnica między waporyzatorem on-demand a sesyjnym?

Waporyzator sesyjny utrzymuje temperaturę przez całą sesję – nabijasz susz, ustawiasz temperaturę i wdychasz swobodnie przez kilka minut (np. VENTY, Arizer Solo 3 V2). Waporyzator on-demand grzeje tylko podczas wdechu i natychmiast stygnie – susz w komorze wówczas nie „gotuje się” między wdechami, co daje czystszy smak i większą kontrolę dawki (np. Tinymight 2, Tafee Bowle Series 2). Dla początkujących łatwiejszy będzie model sesyjny, dla zaawansowanych szukających maksymalnego smaku – on-demand.

Który waporyzator nadaje się do mikrodozowania?

Najlepszy waporyzator do mikrodozowania to Vapman Click – komora na 0,1 g i pełna kontrola procesu ogrzewania pozwalają na bardzo precyzyjne dawkowanie. Spośród elektronicznych modeli do mikrodozowania nadaje się Trippy 2 z większym szkiełkiem wypełniającym komorę oraz Tinymight 2 przy niskich temperaturach. Kluczem jest mała komora lub dedykowany wypełniacz.



Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."