Zioła od lat stosowane są w medycynie naturalnej. Obecnie wiele z substancji naturalnych pochodzących z roślin jest wykorzystywana przy produkcji leków bądź suplementów diety. Przykładowo szałwia lekarska posiada masę cennych właściwości, które od lat znajdują zastosowanie przy bólach brzucha, chorobach związanych z bólem gardła czy też problemach związanych z układem pokarmowym. Z perspektywy ziół niezwykle istotna jest forma przyjmowania. Napary wymagają picia znacznej ilości płynów, przez to mogą powodować w pewnym stopniu dyskomfort, a na dodatek w trakcie metabolizowania szałwii w nerkach i wątrobie – szałwia wpływa w zróżnicowanym stopniu na resztę organizmu. Coraz popularniejsza staje się więc praktyka waporyzowania tego zioła. Na co zwrócić uwagę? Jakie efekty daje waporyzacja szałwii?
Waporyzacja szałwii – czym jest i na czym polega?
Waporyzowanie szałwii polega na wdychaniu pary wydzielanej z suszu umieszczonego w komorze specjalnego urządzenia. Co do zasady jest to proces zbliżony do inhalacji, jednak znacznie bardziej komfortowy dla użytkownika. Waporyzacja szałwii zapewnia te same efekty, ale można przeprowadzić ją w dowolnym miejscu i wybranym momencie. Waporyzator przeważnie to kompaktowy sprzęt, który zmieści się w dowolnej kieszeni. Pozwala on rozgrzać szałwię do odpowiedniej temperatury, a następnie powoduje wydzielanie się olejków eterycznych, które są bogate w szerokie spektrum terpenów, flawonoidów oraz innych składników czynnych.
Waporyzacja to również zdecydowanie wygodniejsza metoda suplementacji niż napar. Regularne przyjmowanie większej ilości płynów będzie przyczyną częstszych wizyt w toalecie. Ponadto za każdym razem trzeba zagotować wodę do odpowiedniej temperatury, następnie zaparzyć herbatkę ziołową i poczekać, aż wystygnie. Waporyzacja szałwii pozwala z kolei poczuć jej działanie w dowolnym momencie, w zaledwie parę chwil po nagrzaniu się komory urządzenia do wybranej temperatury.
Szałwia waporyzacja – właściwości i działanie
Substancje zawarte w olejku eterycznym szałwii obniżają poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Waporyzacja posiada więc działanie korzystne z perspektywy układu naczyniowego. Ponadto regularna suplementacja polecana jest dla osób, które miewają problem z nadmierną potliwością. Szałwia ogranicza bowiem właściwości ograniczające wrażliwość receptorów pobudzających do działania gruczoły potowe. Waporyzacja może więc niwelować związany z tym dyskomfort. Niektórzy wskazują również odchudzające właściwości szałwii, które w przypadku np. waporyzacji lub przyjmowania w formie naparu – ograniczają apetyt. Jeśli więc dbasz o swoją figurę, to regularne inhalacje przynajmniej częściowo mogą ograniczać wydzielanie greliny odpowiadającej za uczucie łaknienia. Ponadto szałwia wspiera także trawienie tłuszczów i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Przy problemach natury trawiennej, okazuje się więc nieoceniona. Regularnie wypijane napary z szałwii, a także waporyzacja, przyniesie więc zauważalne efekty, niezależnie od tego, jakiej przypadłości chcesz się dzięki nim pozbyć.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Waporyzacja szałwią – dla kogo?
W przypadku, gdy nie przepadasz za piciem zwiększonej ilości płynów, to waporyzacja szałwii może okazać się dla Ciebie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Wystarczy, że włożysz wybrany produkt do wnętrza komory waporyzatora, klikniesz przycisk i gotowe – możesz cieszyć się inhalacją. Waporyzacja szałwii posiada praktycznie identyczne działanie, jak przyjmowanie jej w formie naparu. Wyjątkiem jest jednak regulowanie pracy żołądka i układu trawiennego, gdyż podanie ziółek w formie pary nie wpływa tak skutecznie na jelita. Wszystkie jednak inne właściwości szałwii są przy waporyzacji tak samo zauważalne jak suplementacja w standardowej postaci. Nie masz zbyt wiele czasu, aby regularnie pić szałwię lub czekać aż przygotowany napój wystygnie? W takim razie waporyzacja szałwii lekarskiej będzie dobrym rozwiązaniem.
Waporyzacja szałwii – dawkowanie
Nie są znane żadne wytyczne co do konkretnych dawek, związanych z waporyzacją szałwii. Efekty są zauważalne w bardzo krótkim czasie, więc można przyjąć, że wystarczą Ci 2-3 pełne sesje dziennie. Każdy organizm inaczej reaguje na zioła, więc najpierw zacznij od mniejszych dawek np. rano, po południu i wieczorem, a następnie stopniowo je zwiększaj poprzez większą częstotliwość bądź dłuższe sesje. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.
Przeciwwskazania do waporyzacji szałwią
W niektórych przypadkach stosowanie szałwii może nie być wskazane. Waporyzacja tego zioła ma działanie wpływające częściowo na metabolizowanie się różnych substancji w wątrobie. Nie powinieneś więc korzystać z niej, jeśli przyjmujesz leki antydepresyjne i przeciwzakrzepowe. Oprócz tego efekty waporyzacji szałwii mogą nie być dobrym pomysłem w przypadku matek karmiących piersią, gdyż substancje obecne w olejku eterycznym mogą prowadzić do zahamowania laktacji. Regularne przyjmowanie zbyt dużych dawek przy waporyzacji szałwii lub piciu naparów, wykazuje również działanie wywołujące wymioty i nudności.
O czym powinieneś pamiętać przy waporyzacji szałwią?
Nie zapominaj o rozsądku i umiarze – niezależnie od tego, jak bardzo przepadasz za szałwią, a także efektów, które chcesz osiągnąć. Waporyzacja powoduje bardzo szybkie wchłanianie się poszczególnych substancji przez oskrzeliki w płucach. Oznacza to, że zbyt wysokie i częste dawki mogą stać się przyczyną wystąpienie skutków ubocznych wymienionych powyżej. Ponadto sprawdź w jakiej temperaturze powinna być waloryzowana szałwia. Właściwości tej rośliny wymagają podgrzania komory urządzenia do od 125°C do 150°C. To wtedy w parze pojawiają się poszczególne terpeny i flawonoidy. Wyższa temperatura będzie powodowała wydzielanie się substancji smolistych, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie. Ponadto działają one rakotwórczo.